نقشه منابع آب‌های زیرزمینی و سطحی خاورمیانه تهیه می‌شود

۰۸ تیر ۱۳۸۸ | ۱۰:۰۹ کد : ۱۹۳۳۳ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۶۲۵
نقشه منابع آب‌های زیر‌زمینی و سطحی منطقه خاورمیانه به‌زودی با همکاری سازمان....

نقشه منابع آب‌های زیر‌زمینی و سطحی منطقه خاورمیانه به‌زودی با همکاری سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، وزارت نیرو و سازمان نقشه‌برداری کشور تهیه می‌شود.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، دکتر محمدرضا قاسمی-معاون زمین‌شناسی این سازمان-از تهیه نقشه منابع آبی خاورمیانه خبر داد و گفت: منابع آب شیرین در دنیا بسیار محدود است و بسیاری از کشورهای خاورمیانه با توجه به شرایط جغرافیایی و وجود رودهای مرزی دارای ذخایر آب سطحی و زیرزمینی مشترکی هستند که بر همین اساس درصدد تهیه نقشه‌های جدید زمین‌شناختی و وضعیت منابع زیرزمینی هستند.

وی با اشاره به پیشنهاد سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی ایران برای تولید نقشه‌های متالوژنی خاورمیانه، یادآور شد: ایران توانست نقشه‌های زمین‌شناختی جدید خاورمیانه را نهایی کند و در ادامه این همکاری‌ها تهیه نقشه‌های متالوژنی_حاوی گستردگی منابع آب، نفت و ذخایر زیرزمینی_ را به  کشورهای خاورمیانه پیشنهاد  کرد.

قاسمی با بیان اینکه این نقشه‌ها حاوی اطلاعاتی در زمینه منابع آب‌ها خواهد بود، گفت: با تصویب این پیشنهاد، به‌زودی با همکاری وزارت نیرو و سازمان نقشه‌برداری ایران و کشورهای همسایه در زمینه تولید نقشه منابع آب‌های زیرزمینی و سطحی منطقه خاورمیانه همکاری خواهیم کرد.

معاون زمین‌شناسی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور، افزود: در حال حاضر دریاچه هامون به‌دلیل استفاده بی‌رویه در کشور افغانستان خشک شده و در نتیجه موج جدیدی از مهاجرت را در حاشیه زابل در پی داشته که این امر با شناسایی و مدیریت منابع آبی و تدوین برنامه‌ریزی‌های مناسب قابل پیشگیری است.

وی با تاکید بر اینکه شناسایی منابع آب مرزی و مدیریت آن منجر به استفاده بهینه می‌شود، ادامه داد: این امر باعث شده کشورهای منطقه خاورمیانه درصدد تولید نقشه‌های مربوط به توزیع منابع آبهای زیرزمینی و سطحی باشند و ما نیز با توجه به توانمندی‌های موجود در کشور، پیشنهاد خود مبنی بر تهیه نقشه‌های آب خاورمیانه را ارائه کردیم که پس از بررسی‌های مورد نیاز به تصویب رسید.


نظر شما :