راه‌اندازی وب‌سایت زمین‌شناسی ایران به همت کارشناسان پرتال سازمان زمین‌شناسی کشور

۲۰ بهمن ۱۳۸۷ | ۱۹:۱۵ کد : ۱۸۶۹۲ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۴۷۸
به همت کارشناسان پرتال سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، همزمان...

وب‌سایت زمین‌شناسی ایران به همت کارشناسان پرتال سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، همزمان با سی‌امین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران آغاز به‌کار کرد.

به گزارش روابط‌عمومی و اکتشافات‌معدنی کشور، مهندس آرش ممبینی‌ ابوالفتح مدیر پرتال این سازمان از راه‌اندازی وب‌سایت زمین‌شناسی ایران در پرتال سازمان ‌زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور خبر داد و گفت: این وب‌سایت در حال حاضر در سه بخش چینه‌شناسی، فسیل‌شناسی و گسل‌های ایران فعال است و در آینده نزدیک با بخش‌های علمی و تخصصی مرتبط با زمین‌شناسی تکمیل خواهد شد.

وی با بیان این‌که بخش فسیل‌شناسی، به پنج بخش کلی مهره‌داران، بی‌مهرگان، گیاهان، تک‌سلولی‌ها و اثر فسیل‌ها دسته‌بندی شده، یادآور شد: هر بخش بر اساس زیرمجموعه‌های فسیلی و دوره‌های مختلف زمین‌شناسی تفکیک شده و کاربر را به سوی اطلاعات وابسته به هر فسیل هدایت می‌کند.

ممبینی امکان مطالعه اطلاعات سازند‌های ایران در دوران‌ها و دوره‌های مختلف زمین‌شناسی به همراه موقعیت قرارگیری برش الگوی سازند روی نقشه ایران با نمایش اطلاعات کامل زون‌های ساختاری کشورمان را به‌عنوان قابلیت‌های موجود در بخش چینه‌شناسی این وب‌سایت نام برد.

مدیر پرتال سازمان‌زمین‌شناسی و اکتشافا‌ت معدنی کشور با بیان این‌که کاربران در بخش گسل‌های ایران به بررسی کامل آن‌ها بر اساس سازوکارهای راستالغز، نرمال و معکوس خواهند پرداخت ، تصریح کرد: با انتخاب هر یک از گسل‌ها بر روی نقشه، علاوه بر دریافت اطلاعاتی همچون روند، طول و زمین‌لرزه‌های مرتبط با گسل‌ها، امکان بررسی زمین‌لرزه‌های تاریخی ودستگاهی ایران و دسته‌بندی آن‌ها بر حسب بزرگی و همچنین موقعیت آن به همراه سال وقوع زمین‌لرزه و محل رخداد آن بر روی نقشه وجود دارد.

وی زمین‌لرزه‌را به‌عنوان یکی از پدیده‌های خطرآفرین بر روی زمین که سرچشمه انتشار موج‌های ویران‌گر، جنبش ناگهانی گسل‌ها و آزاد شدن انرژی انباشته شده در سنگ‌های پهنه‌های پویای زمین معرفی کرد و افزود: با شناخت سرچشمه‌های لرزه‌ای زمین‌لرزه‌های گذشته نسبت به پیوند فیزیکی و زمانی میان گسل‌ها و زمین‌لرزه‌ها آگاهی می‌یابیم و راهی به سوی چگونگی پیش‌بینی، پیش‌گیری و کاهش خطرات آن  خواهیم یافت.

ابوالفتح اهمیت علم چینه‌شناسی را در زمینه‌های مختلف علوم‌زمین از جمله زمین‌شناسی اقتصادی، حفاری ذخایر نفت و آب و کشف کانسارهای رسوبی و تعیین سن نسبی رگه‌های معدنی تعیین تاریخ حوادث زمینی، یاد کرد و گفت: چینه‌شناسی با تمام علوم زمین‌شناسی در ارتباط است و با علم فسیل‌شناسی که به نقش فسیل‌ها و کاربرد آن‌ها در تشخیص سن نسبی سنگ‌ها، توجیه تغییرات تکتونیکی رسوبات، تطابق بیولوژیکی، تشخیص آب‌و‌هوای ادوار گذشته زمین و جغرافیای گذشته، تکامل گیاهان وجانوران و کاربرد سنگواره‌ها در صنعت نفت می‌پردازد، رابطه نزدیکی دارد.

مدیر پرتال سازمان‌زمین‌شناسی و اکتشافا‌ت معدنی کشور، اطلاع‌رسانی مناسب از داده‌های زمین‌‌شناسی ایران به عنوان مهم‌ترین هدف راه‌اندازی وب‌سایت مذکور یاد کرد و گفت: به دلیل جایگاه خالی اطلاعات جامع و متمرکز در میان داده‌های اینترنتی در بخش زمین‌شناسی، پرتال سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور بر آن شد تا این کمبود را در سایتی تحت عنوان زمین‌شناسی ایران برطرف کند.

گفتنی‌ست در حال حاضر این سایت با آدرس اینترنتی http://irangeology.gsi.ir در بخش‌های چینه‌شناسی، فسیل‌شناسی و گسل‌ها در دسترس علاقه‌مندان و پژوهشگران عرصه علوم زمین کشور قرار دارد.

کلید واژه ها: تهران


نظر شما :