وب سایت جامع زمین‌شناسی پزشکی آغاز به کار کرد

۲۹ مهر ۱۳۸۷ | ۰۴:۳۴ کد : ۱۸۲۰۵ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۶۶۵
به منظور مطالعه و اطلاع‌رسانی عناصر زمین‌شناسی طبیعی تاثیرگذار بر سلامت....

به منظور مطالعه و اطلاع‌رسانی عناصر زمین‌شناسی طبیعی تاثیرگذار بر سلامت انسان و حیوان، وب سایت جامع زمین‌شناسی پزشکی در سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور آغاز به کار کرد.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، مهندس آرش ممبینی ابوالفتح مدیر پورتال این سازمان از آغاز به کار وب سایت زمین‌شناسی پزشکی خبر داد و گفت: گروه فناوری اطلاعات سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با همکاری گروه زمین‌شناسی پزشکی، اقدام به ایجاد وب‌سایت زمین‌شناسی پزشکی کرد که در این وب‌سایت تاثیر  عناصر مختلف در خاک، آب، گیاهان و هوا بر سلامت موجودات زنده بررسی شده است.

وی با بیان این که بررسی و تفحص در هر شاخه از علم زمین‌شناسی پزشکی دنیای وسیعی از اجزا به هم پیوسته را به ما نشان می‌دهد، تصریح کرد: با کشف قوانین حاکم بر این ارتباط، به ماهیت کلی زمین‌شناسی پزشکی که همان شناخت عوامل ژئوژنیک و تاثیر بر سلامت موجودات زنده است، دست خواهیم یافت.

ممبینی در ادامه افزود: با توجه به اهمیت این علم نوین و نیاز کشور، بخش‌های مختلف این وب سایت به توضیح  تعاریف، تاریخچه، کشورهای پیشرو در این علم و چشم‌انداز آینده پرداخته و کمیته‌های فنی و تخصصی فعال در این زمینه شامل کمیته‌های بررسی ژئوشیمی، هیدروژئوشیمی، رادیونوکلوئیدهای طبیعی، ژئوبوتانی و کمیته بررسی‌های پزشکی را معرفی کرده است.

مدیر پورتال سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، طبقه‌بندی عناصر ضروری، سمی، عناصر ایجاد‌کننده سرطان، بیماری‌های پوستی، قلبی، عروقی و ریوی را از مهم‌ترین بخش‌های وب‌سایت زمین‌شناسی پزشکی ذکر کرد و گفت: همه این عناصر به همراه نقشه پراکندگی بیماری‌های مرتبط در ایران ارائه شده‌اند.

وی با اشاره به قرار گرفتن ایران در کمربند پراکندگی جغرافیایی بیماری‌هایی نظیر گواتر، کم خونی تالاسمی و برخی از انواع سرطان‌ها، تاکید کرد: لزوم بررسی و تحقیقات همه جانبه در سطح ملی امری بدیهی است که بر همین اساس زمین‌شناسی پزشکی به مطالعه ارتباط بین عوامل زمین‌شناسی طبیعی و سلامتی در انسان‌ها و حیوانات پرداخته و تاثیر عوامل محیطی را بر روی پراکندگی جغرافیایی و مسائل مربوط به سلامت را مورد بررسی قرار می‌دهد.

یادآور می‌شود معرفی سایت‌های اینترنتی مرتبط با زمین‌شناسی پزشکی، مقالات علمی، آلبوم تصاویر بیماری‌های متفاوت ناشی از سموم عناصر، پایان‌نامه‌های پزشکی که در آنها تاثیر عناصر بررسی شده‌اند؛ از سایر بخش‌های مختلف این سایت است که به آدرس اینترنتی http://medical.gsi.ir  جهت مطالعه و  بررسی علاقه‌مندان در دسترس است.


نظر شما :