مراسم بزرگداشت سال جهانی سیاره زمین برگزار می‌شود

۲۸ مهر ۱۳۸۷ | ۰۶:۳۱ کد : ۱۸۱۶۲ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۵۷۱
با توجه به‌ نامگذاری سال 2008 به عنوان سال جهانی سیاره زمین، سازمان زمین‌شناسی...

با توجه به‌ نامگذاری سال 2008 به عنوان سال جهانی سیاره زمین، سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در نظر دارد طی مراسمی با هدف معرفی و ترویج این شاخه از علوم به بزرگداشت این سال اقدام کند.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور، دکتر منوچهر قرشی رئیس پژوهشکده علوم‌زمین از برگزاری مراسم بزرگداشت سال جهانی سیاره زمین در این سازمان خبر داد و گفت: با توجه به اهمیت زمین و علوم وابسته به آن در زندگی انسان‌ها و نامگذاری سال 2008 به عنوان سال جهانی سیاره زمین با شعار علوم زمین برای جامعه، سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در نظر دارد طی مراسمی در 21آبان ماه به بزرگداشت این سال اقدام کند.

وی افزود: حدود پنج سال پیش اتحادیه بین‌المللی علوم زمین‌شناختی(IUGS) و بخش علوم‌زمین یونسکو کار بر روی یک طرح پیشنهادی برای اعلام سال جهانی سیاره زمین برای سازمان ملل را آغاز کردند که هدف از ابن کار اطمینان یافتن از استفاده گسترده‌تر و موثرتر جامعه از دانش اندوخته شده چهارصد هزار دانشمند علوم‌زمین دنیا عنوان شده است.

قرشی با بیان این که ده موضوع با گرایش‌های مختلف در این طرح مورد توجه قرار گرفته، یادآور شد: سلامت، اقلیم، آب‌های زیرزمینی، اقیانوس، خاک، ژرفای زمین، کلان‌شهرها، مخاطرات و منابع و زندگی از جمله مواردی هستند که در سال سیاره زمین به آن‌ها پرداخته می‌شود.

رئیس پژوهشکده علوم‌زمین با اشاره به این که هدف سال جهانی سیاره زمین افزودن آگاهی مردم و شناخت آن‌ها از ارزش زمین به عنوان سرچشمه اولیه تمام نیازهای روزانه انسان است، خاطر نشان کرد: و به عنوان بنیان جامعه و اقتصاد جهانی تاثیری اساسی بگذارد. این سال همچنین مردم را از خطرهایی که از سوی زمین انسان را تهدید می‌کند آگاه‌تر سازد و دانش آن‌ها را برای مقابله بهتر با این تهدیدها افزایش دهد.


نظر شما :