دستیابی ایران به جایگاه جهانی مناسب در تولید طلا با روش‌های نوین اکتشافی

۲۸ خرداد ۱۳۸۷ | ۰۴:۳۰ کد : ۱۷۵۷۲ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۴۲۸
با استفاده از روش نمونه‌برداری و آنالیز BELG برای نخستین بار در کشور از سوی....

با استفاده از روش نمونه‌برداری و آنالیز BLEG برای نخستین بار در کشور از سوی معاونت اکتشاف سازمان‌ زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، ایران به جایگاه جهانی مناسب برای معرفی ذخایر طلا دست خواهد یافت.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور مهندس پیام سودی‌شعار مدیر فنی پروژه‌های تلفیق معاونت اکتشاف این سازمان با اشاره به نقش روش‌های نوین در اکتشاف ذخایر معدنی یادآور شد: استفاده از روش نمونه‌برداری و آنالیز BLEGبرای شناسایی اندیس‌های طلا در مقیاس اکتشافات ناحیه‌ای و معرفی سریع مناطق امیدبخش، باعث توسعه بخش اکتشافات طلا در کشور خواهد شد که بر همین اساس راه‌اندازی آزمایشگاه ‌مجهز جهت استفاده از این روش به عنوان راهکار مناسبی برای پاسخگویی به خلاء اطلاعاتی موجود در بحث طلا و دستیابی ایران به جایگاه جهانی مناسب خود به عنوان یکی از تولیدکنندگان مهم این عنصر پیشنهاد شد.

وی با بیان اینکه بسیاری از کشورها برای اکتشاف معادن طلای خود از روش BLEG استفاده می‌کنند، تصریح کرد: با توجه به تجربه استرالیا در تاسیس آزمایشگاه‌های BLEG، ایران به عنوان اولین کشور خاورمیانه‌ای اقدام به راه‌اندازی این آزمایشگاه‌ها به عنوان یک روش سریع و کم‌ هزینه که در کوتاه‌ترین زمان بیشترین اطلاعات را در مورد حوضه‌های دارای طلا ارائه می‌کند، کرده است.

سودی‌شعار افزود: از 10 سال پیش سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در اقدامی تحت عنوان اکتشاف سراسری طلا به اکتشاف سیستماتیک این عنصر و بررسی ذخایر موجود پرداخت که مناطق ماهرآباد، مسجدداغی و شرف‌آباد، قلقله، کرویان، قبغلوقچه به عنوان نقاط دارای پتانسیل طلا در کشور معرفی شد.

مدیر فنی پروژه‌های تلفیق معاونت اکتشاف با اشاره به تولید سالیانه 123 تنی کشورهای دارای ذخایر طلا در منطقه آسیای‌میانه و خاورمیانه، گفت:  طبق آمار رسمی سالانه 200 کیلوگرم طلا  در ایران تولید می‌شود و در مقابل دو کشور عربستان و آذربایجان که به ترتیب 8 و 4 تن تولید سالانه دارند سهم ایران معادل16/0 درصد برآورد می‌شود.

وی از ذخایر طلا به عنوان پشتوانه اقتصاد کشور و عامل بازدارنده تورم یاد کرد و افزود: تولید طلا در کشورهای دارنده این ماده معدنی ارزشمند باعث افزایش قدرت اقتصادی شده و از سویی از آن به عنوان  ابزار تعیین سیاست‌های اقتصادی استفاده می‌شود.

سودی‌شعار یادآور شد: بیش از 48 درصد از سرمایه‌گذاری اکتشاف به بخش طلا اختصاص دارد که با توجه به نوسانات قیمت آن در دنیا باید نسبت به اکتشاف آن در کشور بسیار هوشمندانه گام برداشت.

وی با اشاره به ارتباط مستقیم سرمایه‌گذاری‌ با افزایش قیمت مواد‌معدنی در دنیا، تصریح کرد: با افزایش قیمت مواد‌معدنی، سرمایه‌گذاری برای آن ماده‌معدنی با فاصله تقریبی یکسال افزوده می‌شود و این در حالی‌ست که پس از کشف یک ماده‌معدنی جدید تب‌ یافتن آن در همه‌ جای دنیا نیز با روند صعودی مواجه می‌شود که این امر در مورد طلا مصداق فراوانی دارد.

مدیر فنی پروژه‌های تلفیق معاونت اکتشاف سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در ادامه گفت:  بر اساس نقشه پراکندگی معادن طلا، تنها 14 کشور بیش از 86 درصد از معادن طلای کل دنیا را در اختیار دارند که بر همین اساس بیشترین تولیدکنندگان، سرمایه‌گذاران و شرکت‌های فعال دنیا در این کشورها به فعالیت مشغول هستند.

سودی‌شعار با اشاره به تولید سالیانه 123 تنی کشورهای دارای ذخایر طلا در منطقه آسیای‌میانه و خاورمیانه، گفت: طبق آمار رسمی در هر سال تنها 200 کیلوگرم سهم ایران در تولید طلا است و این در حالی‌ست که گرجستان، ارمنستان، تاجیکستان و عربستان‌سعودی تولیدات بسیار چشمگیری در این بخش دارند.

وی در پایان یادآور شد: متأسفانه برای وارد کردن طلا برای مصارف گوناگون سالانه بیشترین ارز از کشور خارج می‌شود که بر همین اساس باید هرچه سریعتر نسبت به تولید طلا در کشور اقدام کرد.

کلید واژه ها: تهران


نظر شما :