به مناسبت هفته جهانی کاهش اثرات بلایای طبیعی آگاهی و آمادگی در برابر زمین

۲۷ مهر ۱۳۸۳ | ۱۳:۰۹ کد : ۱۷۱۱ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۴۹۷
گروه خبر : این هفته، هفته جهانی کاهش اثرات بلایای طبیعی نام گرفته است و کشورهای مختلف جهان به این بهانه با برپایی نمایشگاه‌ها و همایش‌های متعدد به بحث ...

گروه خبر : این هفته، هفته جهانی کاهش اثرات بلایای طبیعی نام گرفته است و کشورهای مختلف جهان به این بهانه با برپایی نمایشگاه‌ها و همایش‌های متعدد به بحث پیرامون راه‌های مقابله و مبارزه با خشم طبیعت و شیوه‌های امدادرسانی در زمان وقوع حوادث طبیعی می‌پردازند.
در ایران نیز همانند دیگر نقاط جهان،‌ این امر از درجه اهمیت خاصی برخوردار است و شرایط طبیعی و زمین‌شناسی کشورمان نیز این اهمیت را دو چندان می‌کند چرا که وجود گسل‌های متعدد که ناشی از آتشفشانی‌ها و کوهزایی‌های گسترده در زمین‌ساخت ایران است و شرایط خاص سرزمین‌های آبرفتی ایران و وقوع دهها مورد سیل، زلزله،‌ رانش و امثال آن در طول تاریخ این کشور‌،ضرورت تفکر در خصوص راهکارهای مقابله با این حوادث و مقاوم سازی سازه‌های زیر‌بنایی در کشور و به طور کلی مدیریت بهینه در زمان وقوع بحران را اجتناب ناپذیر می نماید .
آموزش کودکان در مدارس، ساخت برنامه‌های آموزشی و اطلاع‌رسانی صحیح رسانه‌ها به مردم می‌تواند یکی از اقدامات لازم در افزایش سطح دانش عمومی و آشنایی عامه مردم با پدیده‌های گوناگون زمین‌باشد، لکن اقدام کافی ،هماهنگی دستگاههای اجرایی کشور، مدیریت صحیح بحران و پراهمیت قلمداد کردن شرایط خاص زمین‌شناسی ایران از سوی دستگاههای مختلف اجرایی و تصمیم‌گیری در کشور خواهد بود. یکی از مهمترین این راهکارها که در حوزه و اختیار دستگاههای دولتی است، الزام کارفرمایان به رعایت اصول ایمن‌سازی و مقاوم سازی سازه‌ها و ساختمانها در برابر هرگونه لرزش و لغزش است.
یکی از نهادها چندی پیش این مهم را به عهده کارفرمایان سازه‌ها واگذار کرد و مقصر اصلی مقاوم نبودن سازه‌ها در ایران را کارفرمایان و سازندگان این بناها دانست. اما شاید واقعیت آن باشد که دستگاه مسئول باید با طراحی برنامه‌های موثر و آشنایی گسترده کارفرمایان با شرایط و اصول ایمن سازی و سپس نظارت سخت و دقیق ساخت بناها،خود مسئولانه‌تر با این موضوع برخورد کند و در کنار برنامه‌های هفتگی،‌از نظر اجرایی نیز قدمهای موثر و مثبتی در کاهش اثرات بلایای طبیعی بردارد.
یکی از برنامه‌هایی که می‌توان در خصوص پراهمیت جلوه کردن مبحث مقاوم‌سازی بناها و امداد و نجات در دستگاه‌های اجرایی کشور از آن نام برد ، برگزاری سومین مانور مشترک و نمایشگاه تخصصی زلزله،‌امداد و نجات و مقاوم‌سازی ساختمانهای مخابراتی در تهران است. این مانور زلزله و نمایشگاه تخصصی آن که از سوی شرکت مخابرات ایران و با حضور سازمانهای متولی امداد و نجات و ایمن‌سازی برپا شد، صرف نظر از طرح موضوع در هفته جهانی کاهش اثرات بلایای طبیعی که خود نکته‌ای مثبت به شمار می‌آید، موید این هزار نکته باریکتر  ز موی است که هنوز دستگاههای اجرایی در کشور ما بر اهمیت مقاوم سازی و لزوم آگاهی و آمادگی بیشتر واقف نیستند. این امر به وضوح در این نمایشگاه تخصصی جلوه‌گر شده بود. هرچند که نفس برگزاری چنین نمایشگاه‌هایی و بزرگداشت مناسبت‌های جهانی هم پا با دیگر کشورها، خود اقدامی شایسته و نکو است،‌اما با نگاهی عمیق‌تر به زمین زیرپای خود و حس ناآرامی‌های آن، باید مسئولانه‌تر وژرف‌اندیشانه‌تر در برابر آنچه در آینده‌ای نامعلوم ممکن است منتظرمان باشد، آماده و آگاه شد.
 

کلید واژه ها: سایر موارد


نظر شما :