هرگونه ادعا مبنی بر پیش‌بینی وقوع زمین‌لرزه بی اساس است

۲۷ مهر ۱۳۸۳ | ۱۲:۵۹ کد : ۱۷۱۰ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۴۸۴
دکتر عکاشه: وقوع هر روزه زلزله‌هایی با بزرگای حدود 4 ریشتر در کشور کاملا بدیهی است

دکتر عکاشه:
وقوع هر روزه زلزله‌هایی با بزرگای حدود 4 ریشتر در کشور کاملا بدیهی است
 
 
 
استاد زلزله‌شناسی دانشگاه تهران تاکید کرد: با توجه به زلزله‌خیز بودن کشور، وقوع هر روزه زلزله‌هایی با بزرگای سه تا چهار ریشتر در مناطق مختلف کشور کاملا بدیهی بوده و ادعای پیش‌بینی وقوع چنین زمین‌لرزه‌هایی کاملا بی‌اعتبار است.
دکتر بهرام عکاشه، استاد زلزله شناسی دانشگاه تهران در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) با بی اساس دانستن هر گونه ادعا درباره پیش‌بینی زمین لرزه اظهار داشت: هنوز علم زلزله‌شناسی در هیچ جای جهان قادر نیست با دقت روز و هفته وقوع زلزله را پیش بینی کند. حتی در مناطقی از زمین که پایگاههای زلزله نگاری و داده‌های ژئوفیزیکی به اندازه کافی وجود دارد، دانشمندان تلاش می‌کنند پیش‌بینی‌های میان مدتی با دقت چندین ماه تا چندین سال انجام دهند.
وی افزود: در سالهای گذشته در کشور چین به طور اتفاقی یک یا دو مورد پیش‌بینهایی به عمل آمد اما در سالهای بعد در همان مناطق زلزله‌هایی با تلفات انسانی بسیار سنگین اتفاق افتاد که پیش‌بینی نشده بود.
دکتر عکاشه با اشاره به اینکه هر چه کشور از لحاظ ژئوفیزیکی و زمین شناسی ناشناخته باشد، این پیش‌بینی‌ها کمرنگ تر و از لحاظ علمی بی اساس‌تر هستند، اظهار داشت: تعداد پایگاههای زلزله نگاری در کشور تنها حدود 50 مرکز است در حالی‌که کشور ما به چند هزار پایگاه زلزله نگاری نیاز دارد و در حال حاضر زمین شناسی، زمین ساخت و زلزله خیری سرزمین ما در مقایسه با کشورهای چین، ژاپن، روسیه، کالیفرنیا و چندین کشور پیشرفته دیگر بررسی نشده لذا در حال حاضر پیش بینی زلزله حتی با دقت 10 یا 20 سال نیز غیر ممکن است.
استاد زلزله شناسی دانشگاه تهران تاکید کرد: با توجه به لرزه‌خیز بودن کشور، وقوع زلزله هر دو سال یک بار با بزرگای 6 ریشتر، هر 10 سال یک بار با بزرگای 7 ریشتر، هر 32 سال یک‌بار با بزرگای 7 ریشتر - در منطقه البرز -، هر چند ماه با بزرگای تا 5 ریشتر و هر روز دهها زلزله با بزرگای تا 3 ریشتر در کشور امری بدیهی است.
وی اضافه کرد: هنوز ریتم دقیقی که بتوان برای زلزله شناسی جدول بندی کرد وجود ندارد بنابراین ما نمی‌توانیم زلزله را پیش بینی کنیم.
دکتر عکاشه با بیان این که ایجاد پایگاههای امداد رسانی اقدام بسیار مناسبی بوده ولی راه حل اساسی نیست، پیشنهاد کرد: با توجه زلزله خیزی کمتر نواحی مرکزی کشور و عدم امکان هرگونه بازسازی در تهران، مساله انتقال پایتخت به مناطق مرکزی کشور مورد توجه قرار گرفته و از سوی کارشناسان و صاحبنظران به طور جدی بررسی شود. خبرگزاری دانشجویان ایران - تهران

کلید واژه ها: سایر موارد


نظر شما :