ایران در مطالعه ویژگی‌های دیرینه‌مغناطیسی و مغناطیس‌محیطی خودکفا شد

۱۹ فروردین ۱۳۸۷ | ۰۶:۱۳ کد : ۱۷۰۳۸ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۷۰۶
به منظور خودکفایی در مطالعه مغناطیس طبیعی موجود در سنگ‌ها و رسوبات و همچنین...

  به منظور خودکفایی در مطالعه مغناطیس طبیعی موجود در سنگ‌ها و رسوبات و همچنین بررسی توده‌های گرانیتی و واحدهای رسوبی و دگرگونی، آزمایشگاه محیط و دیرینه‌مغناطیسی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور آغاز به کار کرد.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور به‌منظور خودکفایی از ارسال نمونه‌های آزمایشگاهی به خارج از کشور و توسعه و ارتقاء بررسی‌های مغناطیس طبیعی سنگ‌ها و رسوبات و همچنین مطالعه توده‌های گرانیتی و واحدهای رسوبی و دگرگونی، آزمایشگاه محیط و دیرینه‌مغناطیسی این سازمان فعالیت خود را به طور رسمی آغاز کرد.

به گفته دکتر حبیب علی‌محمدیان، مسوول آزمایشگاه ‌‌دیرینه‌مغناطیسی سازمان زمین شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با راه‌اندازی این آزمایشگاه و بهره‌گیری از روش‌های مغناطیسی آن، برای مطالعات تکتونیک و ژئودینامیکی امکانات جدیدی فراهم شده که این تجهیزات در مطالعات باستان‌شناسی، محیط‌زیست و تغییرات آب‌و‌هوایی نیز کاربرد دارد.

وی یادآور شد: مشابه چنین دستگاه‌هایی در ایران وجود نداشته و تا به امروز همه نمونه‌ها جهت انجام آزمایش‌های مورد نیاز به خارج از کشور ارسال می‌شد که خوشبختانه با راه‌اندازی آزمایشگاه‌ مغناطیس‌سنجی در سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور از ارسال نمونه‌ها به خارج از کشور بی‌نیاز خواهیم ‌شد.

علی‌محمدیان با بیان ‌اینکه دستگاه‌های مورد نیاز آزمایشگاه مغناطیس‌سنجی از جمهوری‌چک تهیه شده است، تصریح کرد: این کشور تجربه خوبی در زمینه تولید و نگهداری تجهیزات مغناطیس‌سنجی دارد و تاکنون آزمایشگاه‌های مشابه را در ده‌ها کشور اروپایی و آمریکایی از نظر دستگاهی و نرم‌افزاری تامین نموده است که می‌توان به آزمایشگاه‌های مغناطیس‌سنجی در دانشگاههای مختلف کشورهای فرانسه، آلمان و ایالات‌متحده اشاره نمود.

مسوول آزمایشگاه دیرینه‌‌مغناطیسی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در خصوص نحوه کار دستگاههای مغناطیس‌سنجی‌ گفت: این دستگاه‌ها به کمک علم الکترونیک و  ژئوفیزیک، با حساسیت بالا قادر به اندازه‌گیری مقادیر پایین ویژگی‌های مغناطیسی و تغییرات ثبت شده آن در سنگ‌ها و رسوبات هستند.

وی افزود: با راه‌اندازی سیستم فوق سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور قادر به مطالعه ویژگی‌های مغناطیسی سرزمین ایران در زمان‌های گذشته بوده و با استفاده از سن‌یابی مطلق می‌توان زمان دقیق رویدادهای مهم مغناطیسی در سنگها را تعیین نمود.

علی‌محمدیان در پایان گفت: ویژگی‌های مغناطیسی محیط در زمان رسوب‌‌گذاری و سرد‌شدن مواد آتشفنشانی در سنگ‌ها ثبت می‌شود،‌  که بر همین اساس می‌‌توان با اندازه‌گیری خواص مغناطیسی سنگ‌ها و موقعیت کنونی آن نسبت به شمال مغناطیسی، اطلاعات ارزشمندی از رویدادهای زمین‌شناسی در زمان‌های گذشته بدست آورد.

کلید واژه ها: آذربایجان غربى


نظر شما :