استقلال اقتصادی کشور در گرو حمایت از بخش معدن

۱۹ آذر ۱۳۸۶ | ۰۲:۵۲ کد : ۱۶۱۸۳ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۴۵۶
حمایت از بخش معدن علاوه بر ایجاد استحکام در زیربنای صنعت کشور و بی‌نیازی....

حمایت از بخش معدن علاوه بر ایجاد استحکام در زیربنای صنعت کشور و بی‌نیازی از ورود مواد اولیه از خارج، استقلال اقتصادی را برای کشور به همراه می‌آورد.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور مهندس علیرضا جمیع رئیس سازمان صنایع و معادن استان خراسان‌جنوبی با بیان اینکه معدن و صنایع‌معدنی زیربنای اقتصاد کشور است، تصریح کرد: حمایت از بخش معدن و معدنکاران، استحکام زیربنایی بخش صنعت کشور را به دنبال دارد و بدیهی‌ست تأمین نیازهای بخش معدن سبب بی‌نیازی از ورود مواد اولیه از خارج و نیز محصولات حاصل از آن خواهد شد و در نهایت استقلال اقتصادی را برای کشور به همراه خواهد داشت.

وی با بیان اینکه از 85 معدن فعال در استان تنها معدن مس قلعه‌زری وابسته به بخش دولتی بوده و بقیه به بخش خصوصی تعلق دارد، افزود: با توجه به استقبال گسترده افراد حقیقی و حقوقی جهت انجام فعالیت‌های معدنی، در اعطاء پروانه‌ اکتشاف، گواهینامه کشف و پروانه‌های بهره‌برداری رشد چشمگیری را در استان شاهد بودیم.

جمیع با اشاره به تنوع زمین‌شناسی استان که بیانگر وجود گستره‌ عظیمی از انواع کانی‌های اقتصادی در آن است، گفت: تعداد بالای اندیس‌های معدنی اکتشاف شده، ریسک سرمایه‌گذاری کم در بخش معدن نسبت به دیگر نقاط کشور و در نهایت تلاش ارگان‌های مربوطه جهت تکمیل زیرساخت‌های مورد نیاز فعالیت‌های معدنی در استان، تاکیدی بر پتانسیل معدنی بسیار بالا در خراسان‌جنوبی است.

 رئیس سازمان صنایع و معادن استان خراسان‌جنوبی با بیان اینکه بر اساس آمارهای موجود حدود35 معدن متروکه در سطح استان وجود دارد، یادآور شد: برخی از معادن متروکه فلزی که در محدوده مورد نظر طرح‌های عمرانی سازمان صنایع و معادن استان قرار دارد در حال بررسی است و سایر موارد نیز طی مزایده‌های معدنی و به منظور احیاء مجدد به افراد واجد شرایط واگذرا خواهد شد.

وی در ادامه گفت:  بر اساس استراتژی اتخاذ شده و برنامه‌ریزی تدوین شده از سوی سازمان صنایع و معادن مطالعه کانی‌های فلزی از جمله طلا، آهن و مس در برنامه‌های اکتشافی سازمان زمین شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور قرار دارد، بنحوی که طی سال‌های 84 تا 86 عملیات مزبور از فاز مقدماتی به مرحله تفضیلی رسیده است.

رئیس سازمان صنایع و معادن استان خراسان‌جنوبی جمیع در پایان افزود: اعطای تسهیلات بلندمدت کم بهره، تأمین ماشین‌آلات معدنی و یا اجازه ورود ماشین‌آلات کم کارکرده دست دوم و ترغیب ارگان‌‌های دولتی از جمله سپاه و ارتش به همکاری واحدهای ترابری آنها در حمل‌ونقل مواد‌معدنی به مبادی مصارف و مرزهای خروجی کشور کمک قابل توجهی را در کاهش هزینه‌های تولید خواهد داشت.

کلید واژه ها: خراسان جنوبى


نظر شما :