زمینه فعالیت دانش آموختگان علوم زمین در استان آذربایجان‌شرقی مهیا است‌

۳۰ شهریور ۱۳۸۳ | ۱۳:۳۷ کد : ۱۵۴۰ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۵۴۰
به منظور استفاده بهینه از تمامی ذخائر معدنی کشور و نیز فعال‌تر کردن هر چه بیشتر معادن متروکه و استفاده از توان و نیروی بالقوه بخش تحصیلکرده، سازمان...

به منظور استفاده بهینه از تمامی ذخائر معدنی کشور و نیز فعال‌تر کردن هر چه بیشتر معادن متروکه و استفاده از توان و نیروی بالقوه بخش تحصیلکرده، سازمان نظام مهندسی معدن استان آذربایجان شرقی علاوه بر شناسایی ذخائر معدنی احتمالی و قطعی استان، زمینه مشارکت افراد تحصیلکرده در رشته‌های مرتبط را بیش از پیش فراهم آورده است.
فرهاد ملک قاسمی، رییس سازمان نظام مهندسی معدن استان آذربایجان شرقی در گفت‌وگو با بخش خبری سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور با بیان این مطلب گفت: ایران با داشتن بیش از 60 نوع ماده معدنی جزو کشورهای بسیار مستعد و غنی است و این پتانسیل در اقصی نقاط کشور به چشم می‌خورد از این رو سازمان نظام مهندسی معدن آذربایجان شرقی هدف خود را بر استفاده از تکنولوژی و تخصیص نیروهای متخصص داخلی در سطح استان متمرکز کرده است.
وی با اشاره به عضویت 630 متخصص معدن و زمین‌شناس در سازمان نظام مهندسی معدن استان از فروردین سال 1382 تاکنون افزود: کارشناسان برای عضویت در سازمان نظام مهندسی معدن و اخذ پروانه اشتغال باید حداقل 3 سال سابقه کار داشته و از تجربه کافی در زمینه تخصصی، فنی و مهندسی برخوردار باشند تا پروانه اشتغال به آنها تعلق پیدا کند.
ملک قاسمی در تکمیل سخنان خود به اجرای دوره‌های کوتاه مدت آموزشی اشاره و تصریح کرد: سازمان صنایع و معادن استان آذربایجان شرقی با همکاری سازمان نظام مهندسی معدن به منظور تسریع در انتقال هر چه بیشتر دانش فنی و حرفه ای به متقاضیان ، اقدام به برگزاری کلا‌س های آموزشی کرده است که این موضوع بسیاری از مشکلات فارغ‌التحصیلان مبنی بر عدم برخورداری از تجربه کافی را برطرف ساخته است.
ملک قاسمی در خصوص فعالیت‌های سازمان نظام مهندسی معدن استان آذربایجان شرقی گفت: تشکیل گروه‌های تخصصی در زمینه معدن و زمین‌شناسی، تشکیل هسته تعاونی مسکن، انعقاد قرارداد دو جانبه با سازمان آب و فاضلاب استان در ارتباط با مشکلات آب منطقه مبنی بر صدور پروانه حفر چاه همچنین همکاری مشارکت‌آمیز در ارتباط با احداث و راه‌اندازی متروی استان و نیز همکاری با سازمان زمین‌شناسی استان در مورد صدور نقشه‌های ژئوتکنیک و زمین ساخت مناطق مسکونی سازه‌های بیش از 6 طبقه قبل از احداث ساختمان از جمله اقدامات چشمگیر سازمان نظام مهندسی معدن استان تاکنون بوده است.
رییس سازمان نظام مهندسی معدن استان آذربایجان شرقی از سوء مدیریت‌ها در اجرای زیرساخت‌های اجرایی به عنوان یکی از معضلات و نارسایی‌های این بخش نام برد و خاطرنشان کرد: تاکنون سیاستگذاری‌ها به نحو احسن اعمال نشده است که این مساله بسیاری از فعالیت‌های جانبی سازمان را نیز تحت تاثیر خود قرار داده است.
عدم تخصیص بودجه کافی و به موقع هم از جمله مشکلاتی است که سازمان با آن رو به روست به طوریکه در سال 1382 اعتباری قریب به 16 میلیون تومان در نظر گرفته شده بود اما تنها 4 میلیون تومان آن به ما تعلق گرفت و از سال 1383 تاکنون اعتباری تخصیص داده نشده، در همین راستا ما نیز درخواست‌های زیادی را به شورای مرکزی سازمان ارجاع دادیم که متاسفانه هیچ‌گونه کار مثبتی صورت نگرفت.
دکتر ملک قاسمی در پایان از اجرای مراتب و سلسله کاری در برنامه‌ها و سیاستگذاری‌ها به عنوان سدی بر سرراه توسعه بخش معدن یاد کرد و گفت: تکثر مدیریتی نه تنها در اجرای برنامه‌ها راهگشا نیست بلکه اعمال ترتیب کاری و موازی کاری‌ها بیش از حدف ، زیر مجموعه‌های سازمانی را دچار نارسایی‌های فراوانی می‌کند که امید است با تغییر نگرش‌ها مشکلات موجود نیز برطرف شود.
 
روزنامه دنیای اقتصاد
 

کلید واژه ها: سایر موارد


نظر شما :