گردشگران خارجی مجذوب ژئوتوریسم ایران شده‌اند

۲۹ شهریور ۱۳۸۳ | ۱۲:۵۹ کد : ۱۵۲۸ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۴۱۹
به لحاظ وجود پدیده‌های زیبای زمین‌شناسی در ایران طیف وسیعی در اروپا، آمریکای شمالی، آسیا، استرالیا، آفریقا از مناطق مختلف کشورمان بازدید کرده‌اند.

به لحاظ وجود پدیده‌های زیبای زمین‌شناسی در ایران طیف وسیعی در اروپا، آمریکای شمالی، آسیا، استرالیا، آفریقا از مناطق مختلف کشورمان بازدید کرده‌اند. مهندس علیرضا امری کاظمی مجری طرح ژئوتوریسم سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور در گفت‌وگو با خبرنگار گروه خبری این سازمان با بیان این مطلب گفت : با برگزاری کنفرانس اکوتوریسم سال 2002 استرالیا، ژئوتوریسم ایران معرفی شد به طوریکه  برای کشورهای دیگر پدیده‌های زمین‌شناسی ایران بسیار شگفت‌انگیز و زیبا بود.
وی افزود :کارشناسان خارجی بسیار علاقمند شدند که به ایران بیایند و در این زمینه با ایران همکاری داشته باشند ولی به لحاظ وجود بسیاری مشکلات و مسائل امنیتی و موضوعات دیگر این ارتباط متاسفانه برقرار نشد و فقط در حد همان اشتیاق باقی ماند.
امری کاظمی با اشاره به تلاشهای جدید در جهت ایجاد رابطه گردشگری با دیگر کشورها گفت : کتابی در دست تهیه است که توسط 11 کارشناس ارشد زمین‌شناسی پدیده‌های مختلف جهان بررسی می‌شود و خوشبختانه بخشی از آن به پدیده‌های ایران اختصاص داده شده است این کتاب احتمالا به عنوان کتاب درسی دانشگاه‌های استرالیا و انگلستان تدریس خواهد شد.
وی با بیان اینکه بخش مربوط به پدیده‌های زمین‌شناختی ایران یکی از شاخص‌ترین بخش‌های کتاب است تصریح کرد : به لحاظ تنوع بی‌نظیر پدیده‌های ایران این بخش به عنوان بخش کلیدی استفاده خواهد شد. امید است تا با انتشار این کتاب  ارتباطات بیشتری بین ایران و دیگر کشورها برقرار شود و صنعت ژئوتوریسم ایران طرفداران بیشتری پیدا کند.
مجری طرح ژئوتوریسم سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور با اشاره به پیشنهاد وی به سازمان زمین‌شناسی مبنی بر چاپ و انتشار نقشه گسلها و چالشهای پدیده‌های زمین شناختی ایران در مقیاس وسیع گفت : با توجه به کیفیت بالای عکسها، نتایج کاملا مطلوب خواهد بود. امری کاظمی با بیان اینکه شیوه عکاسی ژئوتوریسم شیوه خاصی است عنوان کرد : در کنفرانسی تحت عنوان عکاسی و ژئوتوریسم در دانشگاه شفیلد انگلستان عکاسی ژئوتوریسم ایران مورد تایید و توجه قرار گرفت و باید گفت با توجه به وضعیت مطلوب عکسها در آینده، ژئوتوریسم ایران بسیار روشن خواهد بود.
 

کلید واژه ها: سایر موارد


نظر شما :