کاهش گاز گلخانه‌یی دی اکسید کربن به کمک فن‌آوری‌نانو

۲۴ مرداد ۱۳۸۶ | ۰۷:۰۸ کد : ۱۴۹۵۵ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۵۶۴
نتایج یک مطالعه در انگلستان نشان می‌دهد که فن‌آوری‌ نانو می‌تواند استفاده از منابع....

نتایج یک مطالعه در انگلستان نشان می‌دهد که فن‌آوری‌ نانو می‌تواند استفاده از منابع انرژی تجدیدناپذیر و انتشار گازهای گلخانه‌یی را کاهش دهد. در این مطالعه که توسط سازمان Defra (سازمانی برای امور کشاورزی، غذا و محیط‌زیست) انجام شده، کاربردهای فن‌آوری‌نانو در زمینه‌هایی از قبیل افزودنی‌های سوخت، پیل‌های خورشیدی (فتوولتائیک)، اقتصاد هیدروژنی و ذخیره الکتریسیته مورد بررسی قرار گرفته است. این بررسی‌ها نشان می‌دهد که فن‌آوری‌ نانو می‌تواند انتشار گازهای گلخانه‌یی را تا بیش از ‌٢درصد در حال حاضر و بیش از ‌٢٠ درصد تا سال ‌٢٠٥٠ کاهش دهد.

افزودنی‌های سوخت

افزودنی‌های نانوذره‌یی نشان داده‌اند که می‌توانند بازده سوخت موتورهای دیزلی را تا تقریباً ‌٥ درصد افزایش دهند، در نتیجه انتشار CO2 در انگلستان دو تا سه میلیون تن در سال کاهش می‌یابد. این امر می‌تواند فوراً در نیروگاه‌های دیزلی انگلستان محقق شود. هر چند ابتدا باید نگرانی‌ها مرتبط با سلامتی ناشی از تماس با نانوذرات آزاد در گازهای خروجی دیزلی، رفع شود. توصیه‌هایی که در این زمینه شده است، شامل تست‌های سمیت‌شناسی جامع و تست‌های عملکرد مستقلِ کمک‌کننده برای نشان داده سود محیطی آن می‌باشند.

پیل‌های خورشیدی

قیمت بالای پیل‌های خورشیدی مانع استفاده از آنها برای تولید انرژی از منابع تجدیدپذیر می‌شود. فناوری‌نانو می‌تواند باعث کاهش قابل توجه هزینه تولید پیل‌های خورشیدی شود. اگر یک شبکه تولید برق از انرژی خورشیدی، بتواند ‌١درصد کل نیازهای برق را تولید کند،‌ انتشار گاز گلخانه‌یی CO2 مثلاً در انگلستان سالانه تقریباً ‌٥/١ تن کاهش می‌یابد.

اقتصاد هیدروژنی

وسایل نقلیه مبتنی بر سوخت هیدروژنی می‌توانند انتشار همة آلاینده‌های مضر از وسایل نقلیه را حذف کنند. به گزارش ستاد ویژه توسعه فن‌آوری نانو، یکی از مشکلات اصلی اقتصاد مبتنی بر هیدروژن، ذخیره هیدروژن می‌باشد که فن‌آوری ‌نانو می‌تواند کمک زیادی برای رفع این مشکل بکند. نانوساختارهایی از قبیل نانولوله‌های کربنی، فولرین‌ها و غیره، توان بالقوه‌ای در ذخیره‌سازی هیدروژن دارند. همچنین فن‌آوری‌نانو در پیل سوختی که در آن انرژی ناشی از سوخت هیدروژن تبدیل به برق می‌شود، کاربرد دارد؛ مثلاً نانوکاتالیست‌ها می‌توانند عملکرد آنها را بهبود دهند. اگر هیدروژن به عنوان منبع انرژی استفاده شود، انتشار گاز گلخانه‌یی CO2 که در انگلستان سالانه ‌١٣٢ میلیون تن است به طور کامل حذف می‌شود.

باتری‌ها و ابرخازن‌ها

پیشرفت‌های اخیر در فن‌آوری باتری استفاده از وسایل نقلیه الکتریکی را عملی‌تر کرده است. هنوز مشکل در این زمینه، زمان شارژ می‌باشد. فن‌آوری‌نانو می‌تواند راه حلی برای این مشکل پیدا کند به طور که وسایل نقلیه بتوانند کمتر از ‌١٠ دقیقه شارژ شوند، که این زمان با زمان سوخت‌گیری ماشین‌های کنونی قابل مقایسه است. همچنین فن‌آوری‌نانو می‌تواند باعث افزایش ذخیره بار در باتری‌ها و بهبود عمر آنها شود. استفاده از وسایل نقلیه الکتریکی به کاهش انتشار گاز گلخانه‌یی CO2 منجر می‌شود

کلید واژه ها: سایر موارد


نظر شما :