سالانه 10 ژئوپارک در ایران معرفی می‌شود

۲۴ شهریور ۱۳۸۳ | ۱۴:۲۶ کد : ۱۴۹۴ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۴۵۳
هر ژئوپارک شامل یک یا چند پدیده شاخص زمین‌شناسی است که در اطراف آن ‌جاذبه های فرهنگی که به دست انسان ساخته شده است .

هر ژئوپارک شامل یک یا چند پدیده شاخص زمین‌شناسی است که در اطراف آن ‌جاذبه های فرهنگی که به دست انسان ساخته شده است وجود دارد که این بناها شامل بناهای باستانی نیز هست.
مهندس علیرضا امری کاظمی مجری طرح ژئوتوریسم سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور در گفت‌گو با بخش خبری این سازمان گفت : امسال اولین ژئوپارک ایران بطور کامل بررسی و معرفی می‌شود و سپس برای آن شناسنامه صادر شده و بر‌اساس یک الگوی اولیه مابقی پدیده‌ها نیز معرفی خواهند شد بطوریکه هر سال 10 ژئوپارک در کشور معرفی می‌شود.
وی با بیان اینکه مفهوم اصلی ژئوتوریسم بهره‌وری بهینه از ژئوپارک‌ها است تصریح کرد : از سال 79 فعالیتها در خصوص شناسایی اولیه پدیده‌ها،‌جمع‌آوری اطلاعات، تهیه گزارش و معرفی پدیده‌ها به صورت فیلم، پوستر و سایت اینترنتی شکل جدی‌تری به خود گرفت که این اقدام دقیقا همزمان با پیشنهاد یونسکو به وقوع پیوست.
امری کاظمی در خصوص پیشنهاد یونسکو گفت : یونسکو پدیده‌های منحصر دیدنی زمین‌شناسی دنیا را میراث زمین نامیده و برنامه‌ای را به منظور حفظ و نگهداری از آنها پیشنهاد داد که نتیجه آن ایجاد صنعت جدید ژئوتوریسم بود.
وی ادامه داد :  ژئوتوریسم یکی از شاخه‌های تخصصی صنعت اکوتوریسم است و پدیده‌های متنوع زمین‌شناسی ایران با وسعت قریب به یک میلیون و 500 هزارکیلومتر مربع ،‌میتواند در رونق صنعت توریسم کشور نقش مؤثری ایفا نماید.
مجری طرح ژئوتوریسم سازمان زمین‌شناسی، ایران را جزء شگفتی‌های انگشت‌شمار موجود در دنیا برشمرد و گفت : هرم‌های ماسه‌ای کویر لوت از نظر ارتفاع در دنیا رتبه‌اول را دارند. همچنین گرم‌ترین نقطه زمین در کویر لوت ایران و یکی از بزرگترین زمین‌لغزش‌های دنیا در سمیره ایلام اتفاق افتاده است. علاوه بر آن قله مخروطی دنیا یعنی دماوند و بالاترین دریاچه آب شیرین دنیا در قله سبلان قرار دارد.
امری کاظمی حفظ و نگهداری از چشم‌اندازهای زیبای ژئوتوریسم را بسیار مهمتر از معرفی بی‌رویه آنها دانست و افزود متاسفانه بسیاری از این پدیده‌های زیبا به لحاظ اینکه قبل از حفاظت به مردم معرفی می‌شوند، به علت نبودن فرهنگ صحیح در بازدید از آنها،‌نابود شده‌اند و امیدوارم که ثبت این پدیده‌های طبیعی در فهرست میراث ملی و طبیعی و نیز ثبت در ردیف ژئوپارک‌های دنیا هرچه زودتر صورت پذیرد.
وی در پایان با اشاره به نبود طرح و بودجه‌ای جامع در این خصوص موضوع ژئوتوریسم در ایران گفت: بیش از 80 درصد پدیده‌های موجود شناسایی و از آنها تصویر تهیه شده و 20 درصد باقی‌مانده نیز از اهمیت بالایی برخوردار نیستند.
اما آنچه مسلم است اینکه روند شناسایی و ثبت پدیده‌ها به لحاظ کمبود اعتبارات و حمایت‌های لازم به سختی پیش می‌رود و شاید ادامه این کار در آینده امکانپذیر نباشد.
 

کلید واژه ها: سایر موارد


نظر شما :