ازمایشگاه XRD مرکز تبریز درآمدزا است

۲۴ شهریور ۱۳۸۳ | ۱۳:۰۱ کد : ۱۴۹۱ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۸۸۱
بخش XRD در مرکز تبریز، به مرحله درآمدزایی رسیده‌ است و هرروزه نمونه‌های مختلفی از سایر مراکز مختلف به این بخش ارسال می‌شود.

بخش XRD در مرکز تبریز، به مرحله درآمدزایی رسیده‌ است و هرروزه نمونه‌های مختلفی از سایر مراکز مختلف به این بخش ارسال می‌شود.
فرحناز هراثی، کارشناس و مسئول آزمایشگاه XRD مدیریت زمین‌شناسی شمال باختری مرکز تبریز، در گفت و گو با بخش خبری سازمان ضمن بیان این مطلب گفت : بسیاری از نمونه‌هایی که برای تعیین وجود کانی به این آزمایشگاه ارسال می‌شوند، از مراکز مختلفی چون شیراز، مشهد، کرمان، گرگان، همدان به تبریز ارسال می‌شوند حتی بسیاری از از افراد در بخش خصوصی نیز برای ارائه نمونه به این مرکز مراجعه می‌کنند، که همین عوامل باعث درآمدزایی این بخش در سازمان شده است.
این کارشناس در ادامه گفت : با وجود همین عوامل درآمدزا، در این بخش به علت پایین بودن سطح سیستم رایانه‌ای، بامشکلات زیادی دست به گریبان هستیم به طوریکه هنوز توانایی استفاده از لوح‌های فشرده، به منظور ارسال نتایج به دست آمده را نداریم.
این در حالی است که بسیاری از  نتایج این آزمایشگاه با کشورهایی مانند کانادا و آلمان برابری می‌کند.
هراثی با اشاره به کوچک بوده فضای این آزمایشگاه گفت : با توجه به اینکه دستگاهای XRD،‌اشعه‌زا هستند، فضای کوچک آزمایشگاه، از نظر سازمان انرژی اتمی، استاندارد نیست.
 

کلید واژه ها: آذربایجان شرقی


نظر شما :