با همکاری متخصصان خارجی طرح مدل‌سازی رفتار گسل شمال غرب تهران اجرا می‌شود

۲۲ شهریور ۱۳۸۳ | ۱۳:۰۴ کد : ۱۴۷۸ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۱۰۷
طرح مکان یابی و مدل‌سازی رفتار گسل شمال غرب تهران و حریم آن و تعیین ضوابط ساخت‌وساز در محدوده گسل با همکاری متخصصان کشورهای...

طرح مکان یابی و مدل‌سازی رفتار گسل شمال غرب تهران و حریم آن و تعیین ضوابط ساخت‌وساز در محدوده گسل با همکاری متخصصان کشورهای آلمان، ژاپن و روسیه در مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن اجرا می‌شود.
   دکتر قاسم حیدری نژاد، رییس مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن با اعلام این مطلب گفت: با توجه به ضرورت شناسایی مکان دقیق گسل شمال تهران و محدوده حریم آن در تدوین و ارائه ضوابط ایمنی ویژه جهت ساخت‌وساز در این مناطق نسبت به تدوین این طرح در مرکز اقدام شد و با توجه به نیاز این طرح به تجهیزات پیشرفته ماهواره‌ای و رادارهای زمینی از متخصصان خارجی جهت همکاری دعوت شد.
   وی خاطرنشان کرد: با انجام نمونه‌برداریهای مستمر با بهره‌گیری از تجهیزات راداری که قابلیت مانیتور لایه‌های مختلف زمین را دارند، مکان دقیق شکستگی‌های موجود در عمق زمین تعیین می‌شود و با استفاده از اطلاعات به دست آمده می‌توان انحراف و رفتار غیر طبیعی در گسل را نیز که می‌تواند نشانه‌ای بر فعالیت لرزه‌ای احتمالی آن باشد شناسایی کرد.
   وی درباره روش ماهواره‌ای که قرار است دراین طرح مورد استفاده قرار گیرد، گفت: در این روش نشانه‌هایی که از طریق ماهواره‌ها قابل شناسایی است در نقاط مشخصی از زمین نصب می‌شود. با ثبت و بررسی تغییر مکان این نشانه‌ها در طول زمان، که در گسل‌ها امری طبیعی است، محل دقیق گسل تعیین می‌شود.
   دکتر حیدری‌نژاد ابراز امیدواری کرد: با تعیین رفتار گسل بتوان چگونگی ساخت و ساز درحریم گسل را مشخص کرد.
   وی افزود: در هنگام وقوع زلزله ممکن است موج تخریب در راستای افقی و یا عمودی منتشر شود به عنوان نمونه در زلزله اخیر شمال، ‌کانون زلزله بلده بود در حالی‌که تحریک در کلاردشت بیشتر از بلده بود و با وجود دوری مسافت کلاردشت از بلده زلزله در آن جهت منتشر شده بود زیرا ساختگاه این منطقه به نحوی است که لایه‌ها از لحاظ سنگی، خاکی و ضخامت در یک نقطه دورتر تشدید می‌شود؛ بنابراین ما باید جهتی را که گسل در آن بیشترین تاثیر را دارد شناسایی کنیم.
   حیدری نژاد در پایان تصریح کرد: با توجه به تعدد و گستردگی گسل‌های تهران، گسل شمال به عنوان نمونه در این تحقیق انتخاب شد تا با بهره‌گیری از تجارب و یافته‌های حاصل بتوان طرح را به سایر گسل‌های تهران توسعه داد.- ایسنا
 

کلید واژه ها: تهران


نظر شما :