لزوم توجه بیشتر به سیاستهای زمین‌شناسی کشور

۲۱ شهریور ۱۳۸۳ | ۱۷:۰۱ کد : ۱۴۷۷ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۴۳۹
دکتر سعیدی معاونت زمین‌شناسی سازمان زمین‌شناسی کشور در هشتمین همایش زمین‌شناسی ایران، بر لزوم برگزاری همایشها، و .....

دکتر سعیدی معاونت زمین‌شناسی سازمان زمین‌شناسی کشور در هشتمین همایش زمین‌شناسی ایران، بر لزوم برگزاری همایشها، و سمینارها پیرامون مسائل زمین‌شناسی و مطالعات وابسته به آن تاکید کرد و افزود : برگزاری این برنامه‌ها علاوه بر ایجاد بستر و کانونی برای مبادله تفکرات، تجربیات و نتایج تحقیقات می‌تواند پشتیبان بسیار خوبی برای دانشجویان و پژوهشگران جوان قلمداد گردد چرا که زمینه مناسبی را جهت تعامل  علمی و بررسی‌های علمی فراهم سازد.
وی در گفتگو با بخش خبری سازمان زمین‌شناسی گفت : سطح بالای دانش علمی و فنی در مطالعات زمین‌شناسی گویای توان و استعداد و بالقوه نسل امروز از مسائل مربوط‌ به علوم زمین است و علی‌رغم وجود این استعداد ما شاهد کاهش میزان تقاضا برای ادامه تحصیل در رشته‌های مختلف زمین‌شناسی و زیر مجموعه آن هستیم چنانچه این موضوع در برگزاری آزمون ورودی دانشگاهها و کنکور سراسری نیز تاثیر گذاشته و ضریب درسی آن را در پاره‌ای مواقع صفر و گاها  یک کرده است. که این مساله میتواند حاکی از عدم توجه مسئولین ذیربط ( نهادهای سیاستگذار و وزرات علوم و تحقیقات و فناوری ) به درس زمین شناسی در مقایسه با سایر علوم پایه باشد.
دکتر سعیدی حمایت سیاستگذاران و دولتمردان را در این زمینه بسیار حائز اهمیت دانست و افزود :‌تدوین برنامه فعالیتهای زمین‌شناسی و تخصیص اعتبارات و تفویض اختیارات متناسب با آن می‌تواند در این بین بسیار راهگشا باشد.
معاون زمین‌شناسی کشور به تعامل بیشتر سازمان زمین‌شناسی با دانشگاهها اشاره کرد و گفت : این همکاریهای از منظر گفتگو، جلسات پرسش و پاسخ مشترک و همکاریهای علمی دوجانبه افزایش پیدا کند تا علاوه بر جذب و تشویق نیروهای جوان بتوانیم در عمران و حفظ منابع ملی کشور سهیم باشیم.
دکتر سعیدی چشم‌اندازه آینده معادن و توجه به آن را در کشور رضایت بخش بیان کرد و خاطرنشان شد : خیزش بسیار بزرگی را در امر شناخت ذخائر معدنی پشت سرگذاشتیم و بدنبال علمی‌تر کردن فعالیتهای اکتشافی با استفاده از تکنولوژی نوین و دانش فنی روز هستیم از این‌رو تنها بامساعدت و همکاری وزارت صنایع و معادن و سایر ارگانها و نهادهاست که می‌توانیم علاوه بر عرصه کاری پروژه‌های اکتشافی درحوزه یادگیری علم و دانش مطالعات زمین‌شناسی نیز موفق ظاهر شویم و بیش از پیش در عملیات اکتشافی ذخائر غنی معدنی درکشور خدمت کردیم.
 

کلید واژه ها: سایر موارد


نظر شما :