احداث پارک علم و فناوری در سراسر کشور

۲۱ شهریور ۱۳۸۳ | ۱۳:۴۶ کد : ۱۴۷۱ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۴۲۸
به گزارش بخش خبری سازمان زمین‌شناسی، دکتر کریمیان اقبال،‌معاون فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری طی سخنانی در ...

به گزارش بخش خبری سازمان زمین‌شناسی، دکتر کریمیان اقبال،‌معاون فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری طی سخنانی در هشتمین همایش زمین‌شناسی ایران ضمن بیان دیدگاههای خود در ارتباط با توسعه مبتنی بر دانایی، توسعه‌ای را دارای ارزش افزوده دانست که پایه علم و دانایی باشد چرا که بهره‌وری بیشتر را بدنبال خواهد داشت.
وی تکنولوژی را هنر بکارگیری علم خواند و در ادامه تفاوت‌های صنعت و پژوهش و اختلاف میان این دو             از تفاوت دو زبان،‌سرعت و ارزش گذاریها بر شمرد.
عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی اصفهان بر ضرورت تغییر دیدگاههای سنتی در دانشگاهها تاکید کرد و افزود : توجه به تولید علم و نشر مقالات بسیار خوب است اما کافی نیست دانشگاهها باید در موارد کاربرد علم و دانش،‌در خصوص مشارکت در توسعه اقتصادی و کارآفرینی دغدغه و تلاش مضاعفی داشته باشد.
دکتر کریمیان همچنین ارتباط میان صنعت و دانشگاه را ارتباطی منطقی و حقیقی خواند و گفت : اگر دانشگاه در جهت ایجاد مرکز تحقیقات دانشگاهی گام بردارد یک قدم به سمت صنعت و نیازهای جامعه نزدیکتر شده است و از آن سو اگر صنعت نیز در جهت احداث واحد های فناوری ملزومات لازم را فراهم سازد یک قدم به اهداف و سیاستگذاریهای دانشگاهی نزدیکتر خواهد شد که مجموعه این ارتباطات و حلقه‌های مذکور پیشبرد اهداف  علمی و پژوهشی در کشور است.
معاون فناوری وزرات علوم، ایجاد سیاستهای حمایتی برای فرآوری در سطح منطقه‌ای و ملی، گرایش بیشتر دانشگاهها به سمت فناوری و بکارگیری از تکنولوژی به روز دنیا و همکاری سه جانبه دانشگاه، شرکتهای خصوصی و دستگاههای دولتی را از جمله برنامه‌هایی ذکر کرد که باید در آینده به آن پرداخته شود.
کریمیان در ادامه از احداث پارک علم و فناوری در سراسر کشور خبر داد و افزود : هدف اصلی از احداث پارکهای علم و فناوری تولید ثروت بر پایه مطالعات و دانش فنی است چرا که ارتقاء فرهنگ نوآوری و ایجاد بستر علمی متناسب با تمامی گروه‌های سنی بطور گسترده در سطح جوامع را در پی خواهد داشت وی عملیات راه‌اندازی این پارکها را تا پایان برنامه چهارم توسعه ذکر کرد و لزوم وجود چنین مراکزی را در افزایش سطح توان علمی و فکری دانش پژوهان بسیار مثمر ثمر بر شمرد.

کلید واژه ها: سایر موارد


نظر شما :