استان کردستان سرشار از معادن طلا است

۱۸ شهریور ۱۳۸۳ | ۱۴:۲۲ کد : ۱۴۵۷ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۵۵۷
کردستان چهارمین استان کشور در عرصه فعالیت‌ها و توانمندیهای معدنی کشور است که ذخایر معادن طلای آن، رنگ و رخساری طلایی به آن بخشیده .

کردستان چهارمین استان کشور در عرصه فعالیت‌ها و توانمندیهای معدنی کشور است که ذخایر معادن طلای آن، رنگ و رخساری طلایی به آن بخشیده و می‌رود تا با اتکا به همین توانمندیها در آسمان اقتصاد کشور بدرخشد. تنوع ساختاری زمین شناسی، ذخایر قابل توجهی از مواد معدنی را نصیب کردستان کرده که تا دیروز سنگهای تزئینی و امروز معادن طلای آن موقعیت ممتازی را برای این استان در مقایسه با استانهای کشور رقم زده است.
مهمترین پتانسیلهای معدنی کردستان پس از معادن طلا، ۴۷ معدن مرمریت و مرمر با ذخیره قطعی بیش از ۷۶ میلیون تن و استخراج سالیانه ۳۶۸ هزار و ۵۴۹ تن در شهرستانهای قروه، کامیاران و بیجار است. استان کردستان اکنون دارای ۸۹ معدن فعال است.
نتیجه پروژه‌های اکتشافی تفصیلی سازمان زمین شناسی کشور با استناد به مطالعات انجام شده، نشان می دهد که بیش از دو سوم ذخایر طلای شناسایی شده پنج سال اخیر کشور مربوط به استان کردستان است. به همین دلیل کارشناسان بر این باورند که کردستان را باید استان زرخیز کشور نامگذاری کرد و این استان در آینده به قطب تولیدی طلای کشور تبدیل می‌شود. به رغم سابقه بسیار کم کردستان در زمینه اجرای طرحهای اکتشافی، ذخایر طلای شناسایی شده، این استان را در زمینه طلا در رتبه نخست کشور قرار داده است.
عملیات اکتشافی معادن استان کردستان در سال ۷۵ به دلیل شرایط زمین شناسی از شهرستان سقز آغاز شده است. اکنون سه پروژه اکتشاف طلا شامل پروژه‌های کانسار طلای کرویان در جنوب غربی شهرستان سقز، پروژه‌های طلای داشکسن قروه و پروژه اکتشاف طلا با نام محدوده طلادار آلوت در غرب شهرستان سقز و در منطقه شیخ چوپان و مرگ نقشینه در استان کردستان در دست اجرا است.
از مجموع ۱۴۷معدن استان کردستان، ۸۹ معدن مربوط به بخش معادن فلزی و غیرفلزی با ۶۸۵ اشتغال و ۵۸ معدن مربوط به سنگهای تزئینی و نما با ۷۶۴ اشتغال است. پتانسیلهای معدنی کردستان را سنگ آهن، آنتیموان، منگنز، طلا، بریل، فلدسپات، میکا، فلورین، سیلیس، کائولینیت، باریت، پوکه معدنی، مرمریت، گرانیت، دولومیت، سنگ گچ، سنگ آهک، مارن، نمک، شیل، پوزولان و پیروفیلیت تشکیل می‌دهند.
 

کلید واژه ها: سایر موارد


نظر شما :