امضاء توافق‌نامه‌های توسعه مباحث زمین‌شناسی و اکتشافات مواد‌معدنی

۲۷ خرداد ۱۳۸۶ | ۱۰:۴۵ کد : ۱۴۲۰۸ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۶۸۲
در دوازدهمین کمیسیون همکاری‌های مشترک اقتصادی ایران و کوبا توافقاتی از جمله....
در دوازدهمین کمیسیون همکاری‌های مشترک اقتصادی ایران و کوبا توافقاتی از جمله ‌انجام مطالعات زمین‌شناسی، ‌ایجاد پایگاه ملی داده‌های علوم‌زمین،‌ تهیه نقشه‌های پایداری زمین‌شناسی و اکتشافات موادمعدنی، به منظور توسعه مباحث مرتبط با علوم‌زمین به امضاء رسید.
به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور دوازدهمین کمیسیون همکاری مشترک ایران و کوبا، به ریاست دکتر علیرضا طهماسبی وزیر صنایع و معادن کشورمان و کفیل رئیس‌جمهور کوبا با امضای 13 سند و 16 یاداشت‌تفاهم و توافق همکاری در زمینه‌های مختلف برگزار شد.
در کمیسیون مذکور توافقاتی از جمله ‌انجام مطالعات زمین شناسی، ‌ایجاد پایگاه ملی داده‌های زمینی،‌ تهیه نقشه‌های پایداری زمین‌شناسی و اکتشافات موادمعدنی، موافقتنامه تشویق و حمایت از سرمایه‌گذاری متقابل دو کشور، تولید قطعات و لوازم خانگی، تامین لوازم و قطعات تجهیزات تصفیه آب و آب لوله‌کشی ، توسعه سیستمهای آبیاری،‌ ساخت و نصب کارخانه آردسازی، ساخت تجهیزات سدسازی، احداث و نوسازی کارخانه تراورس،‌ صادرات خودروی پراید برای تاکسیرانی کوبا و موافقت نامه بانکی برای ‌جذب اعتبار و تامین منابع اعتباری جدید به مبلغ 200 میلیون یورو به امضای مقامات دو کشور رسید.
رائول کاسترو ، کفیل رئیس جمهوری کوبا در دیدار با طهماسبی وزیر صنایع و معادن با اشاره به مواضع مشترک دو کشور در نفی یکجانبه‌گرایی و سلطه‌طلبی قدرتهای بزرگ، آمادگی کامل کوبا را برای توسعه همکاری‌های اقتصادی، بازرگانی، علمی و صنعتی با جمهوری اسلامی ایران اعلام و بر اهمیت همکاریهای چند جانبه در آمریکای لاتین با مشارکت جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد.
کفیل رئیس‌جمهوری کوبا با اشاره به وجود زمینه‌های مناسب جهت توسعه و گسترش همکاری‌های اقتصادی دو کشور تاکید کرد : همکاری‌های اقتصادی ایران و کوبا نیز باید به اندازه روابط سیاسی گسترش یابد.
رائول کاسترو با ابراز خرسندی از افزایش سطح همکاریهای اقتصادی دو کشور از 20 میلیون یورو به 200 میلیون یورو از‌ برنامه ریزی انجام شده برای افزایش تعاملات اقتصادی دوکشور  تا سقف 500 میلیون یورو قدردانی کرد.
وزیر صنایع ومعادن کشورمان همچنین با اشاره به نتایج موفق برگزاری دوازدهمین کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و کوبا به زمینه های مساعد ایجاد شده جهت توسعه و گسترش همکاری‌های اقتصادی میان دو کشور اشاره و با توجه به ظرفیتهای به‌وجود آمده، بر ارتقاء سطح روابط و همکاری‌های اقتصادی و بازرگانی میان دو طرف تاکید و آمادگی شرکتهای ایرانی را برای اجرای طرحها و پروژه های اقتصادی مختلف در کوبا اعلام کرد.
وی با اشاره به آمادگی شرکت‌های ایرانی برای  اجرای طرح‌های اقتصادی در کوبا ابراز امیدواری کرد: با نهایی شدن قراردادهای تشویق و حمایت از سرمایه گذاری، اجتناب از اخذ مالیات مضاعف و تجارت ترجیحی ، راه توسعه همکاریهای اقتصادی و بازرگانی میان دو کشور بیش از پیش هموارتر شود.
گفتنی‌ست دوکشور درباره احداث کارخانه بیواتانول، صدور مصالح ساختمانی،‌ پوشاک و دارو و مواد اولیه PVC، آموزش نفت و گاز،‌ بازسازی صنایع کاغذ کوبا، واردات نیکل از این کشور، ‌احداث کارخانه قطعات پلاستیکی، ساخت قطعات خودرو،‌ صنایع لبنیاتی، تجهیزات مخابراتی،‌ سیمان و خط مونتاژ تراکتور و نیز احداث جاده و اتوبان،‌ تاسیس شرکت دارویی در کوبا توافق کردند.
از دیگر توافقات مقامات ایران و کوبا که در یادداشت تفاهم همکاری بین دوکشور ذکر شده است همکاری در زمینه کشاورزی‌،‌ شیلات،‌ آموزش عالی،‌ ورزش ،‌ پست،‌ راه آهن و فعالیتهای فرهنگی است.

کلید واژه ها: سایر موارد


نظر شما :