جلسه اعضای نظام مهندسی معدن استان تهران برگزار شد

۲۶ خرداد ۱۳۸۶ | ۰۴:۲۲ کد : ۱۴۱۶۲ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۲۳۲
به‌منظور بررسی برنامه‌ها و اهداف آتی در سال جاری ، جلسه اعضاء نظام مهندسی....
به‌منظور بررسی برنامه‌ها و اهداف آتی در سال جاری ، جلسه اعضاء نظام مهندسی سازمان نظام مهندسی معدن استان تهران درسازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور برگزار شد.
 به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور دکتر احمد خاکزاد عضو معدنی و دبیر سازمان نظام مهندسی معدن استان تهران در این جلسه گفت: تعداد اعضاء سازمان تا پایان سال 85 ، بالغ بر 2هزار و یکصدونودوشش نفر و با افزایش دویست وچهل‌وچهار نفر در مجموع اعضاء رشته‌های معدن، زمین‌شناسی، متالورژنی‌استخراجی و نقشه‌برداری بوده است.
وی در خصوص صدور پروانه‌های اشتغال صادر شده، گفت: در طول سال یکصدوهفتادوشش پرونده تقاضای صدور پروانه بررسی شد که بیست‌وپنج مورد آن دارای نقص بود و هفتاد مورد دو یا چندبار بررسی شد.
خاکزاد در ادامه افزود: بانک اطلاعات کامپیوتری اعضاء راه‌اندازی شد و در حال حاضر کلیه اطلاعات اعضاء در این بانک ثبت می‌شود.
وی با بیان اینکه سازمان نظام مهندسی معدن استان تهران در برگزاری سمینار معدن از اکتشاف تا بهره‌برداری همکاری داشت، تصریح کرد: طی قراردادی با وزارت صنایع و معادن در تدوین ضوابط و معیارهای معدن همکاری شد و طی مذاکرات صورت گرفته با سازمان صنایع و معادن استان تهران، در خصوص تنظیم برنامه‌های آموزشی و فعالیت‌های‌معدنی استان همکاری خواهد شد.
دبیر سازمان نظام مهندسی معدن استان تهران گفت: طبق توافقی که با سازمان صنایع و معادن استان تهران شد، آن سازمان قبل از ارجاع کارهای طراحی، گزارش پایان عملیات و تعیین مسوول فنی عملیات از سازمان استان استعلام و سازمان استان پس از بررسی شرایط عضو، صلاحیت وی برای احراز شغل را اعلام می‌کند.
خاکزاد با بیان اینکه پیرو دستور وزارت صنایع و معادن یکی از کارشناسان سازمان صنایع و معادن استان به عنوان نماینده نظام مهندسی معدن استان تهران معرفی شد، تصریح کرد: پیشنهاد طرح پژوهشی تدوین بانک اطلاعاتی واحدهای کانه‌آرایی، فرآوری و متالورژنی به سازمان صنایع و معادن استان تهران، پیشنهادهای هیأت مدیره به شورای مرکزی، بررسی‌های اولیه جهت ژئوپارک بر اساس پیشنهاد گروه تخصصی زمین‌شناسی و پیشنهاد به وزارت صنایع و معادن جهت حذف لزوم دارا بودن پروانه اشتغال برای مسوولان فنی معادن روباز کوچکو بدون نیاز به آتشباری از دیگر اقدامات سازمان نظام مهندسی معدن استان تهران طی سال گذشته بوده است.
وی با بیان اینکه بودجه کمکی دولت از صندوق مشترک در پایان سال دریافت شد، یادآور شد: سازمان استان در بسیاری از موارد مجبور به صرفه‌جویی بخاطر بسیاری از مسائل مالی مجبور به صرفه‌جویی بوده و آمار نشان می‌دهد که مجموع دریافتی از اعضاء کم است و برای تأمین هزینه‌های سازمان تکافو نمی‌کند که بر همین اساس راه‌های خودکفایی مالی سازمان استان بررسی شد.
خاکزاد با بیان اینکه پائین بودن سطح مشارکت اعضاء در فعالیت سازمان که بارزترین نشانه‌های آن اقلیت پرداخت حق عضویت و کم بودن تعداد اعضای شرکت‌کننده در انتخابات و در مجامع عمومی است، از مهمترین مشکلات سازمان تهران است، تصریح کرد: بسیاری تصور می‌کنند وظیفه اجرای قانون نظام مهندسی معدن به عهده سازمان است و این در حالیست که دستگاه‌ها و سازمان‌‌های زیادی و مهم‌تر از همه وزارت صنایع و معادن، مسوولیت اجرای آن را به عهده دارند.
وی در همین رابطه افزود: برداشت‌های متفاوت مسوولان سازمان نظام مهندسی معدن و وزارت صنایع و معادن در رده‌های مختلف از یکسو و اعضاء از سوی دیگر از مفاهیم و وظایف نظام مهندسی معدن و به‌علاوه بی‌اطلاعی یا کم اطلاعی بسیاری از دستگاه‌های مسوول، از وجود و وظایف سازمان یکی از مشکلات عمده سازمان استان و در مجموع سازمان‌های نظام مهندسی معدن است.
دبیر سازمان نظام مهندسی معدن استان تهران در پایان گفت: اعضای سازمان استان راه‌های انگیزش عمومی برای جلب مشارکت بیشتر اعضاء در فعالیت‌های سازمان، بهبود کمی و کیفی سطح فعالیت‌ها و راه های رسیدن به خودکفایی مالی را پیشنهاد می‌کند.

کلید واژه ها: تهران


نظر شما :