علوم زمین ریشه در تمام فعالیتهای بشری دارد

۰۹ خرداد ۱۳۸۶ | ۱۲:۱۱ کد : ۱۳۹۶۲ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۱۹۰
علوم زمین ریشه در تمام فعالیتهای بشری دارد که ازاین میان فقط کشورهای....
علوم زمین ریشه در تمام فعالیتهای بشری دارد که ازاین میان فقط کشورهای توسعه یافته اهمیت اساسی آن را درک کرده و مدت مدیدی است که اقدامات بنیادین را در این زمینه پایه ریزی کردند و این در حالیست که امروزه گستره این بخش از علوم بشری حتی فراتراز حیطه خود رفته است.
به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور مهندس محمدتقی کره‌ای معاون اکتشافی وزارت صنایع و معادن و رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در نخستین نشست سران زمین‌شناسی کشورهای عضو اکو ضمن ابراز خرسندی از اینکه  فرصت پیش آمده زمینه ساز همکاری های پژوهشی و توسعه ای گسترده بین کشورهای عضواکو باشد،گفت: همان گونه که مستحضر هستید سازمان همکاریهای اقتصادی (اکو) با هدف توسعه فعالیت های معدنی، صنعتی و تجاری مابین کشورهای عضو بنیان‌گذاری گردیده تا با بهره گیری از ذخایر طبیعی و در کنار نیروی انسانی ماهر، زیربنائی آسیب‌ناپذیر برای اقتصاد و توسعه کشورهای عضو فراهم گردد.
وی گفت: این مجموعه با دارا بودن بیش از 5 درصد مساحت کره زمین و حدود 6 درصد جمعیت کره خاکی از پتانسیل های بسیارارزشمندی برخورداراست که بر همین اساس شایسته است تا با نگاه ویژه ای گستره همکاریها را در زمینه فعالیتهای علوم زمین افزایش دهیم.
رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با بیان اینکه بحث علوم زمین ریشه در تمام فعالیتهای بشری دارد، خاطر نشان کرد: ازاین میان فقط کشورهای توسعه یافته اهمیت اساسی آن را درک کرده و مدت مدیدی است که اقدامات بنیادین را در این زمینه پایه ریزی کردند و این در حالیست که امروزه گستره این بخش از علوم بشری حتی فراتراز حیطه خود رفته و کانون تلفیق رشته‌های مختلفی مانند مدیریت، کامپیوتر، سیاست، اقتصاد، جامعه شناسی و سایر رشته های مهندسی شده است بطوریکه در بحث و تصمیم گیریهای کلان اقتصادی، اجتماعی و حتی سیاسی تاثیرگذار می باشد.
 وی با اشاره به اینکه باید بدانیم 120 رشته مستقل دراین مبحث مطرح می باشند و راه اندازی بانکهای اطلاعاتی مرتبط با آنها میلیونها دلار هزینه دربر خواهد داشت، یادآور شد: بررسی آمار و ارقام کشورهای توسعه یافته حکایت از آن دارد که پس ازانجام این فعالیتهای ریشه ای و تقبل این هزینه ها، پس از مدتی بیش از میلیاردها دلار بصورت مستقیم و غیرمستقیم عاید کشورهای صاحب این امکانات خواهد شد.
کره‌ای در ادامه به  توجه به آمار و وارقام موجود تاکید کرد و گفت: امروزه براساس هر 1000دلار هزینه برای تولید اطلاعات بیش از 100 دلار صرف نگهداری آن می شود. همچنین به ازای هر 1000 نفر که در زمینه ایجاد اطلاعات و تولید آن دخیل هستند بیش از 100 نفر مشغول حفظ و نگهداری ازاین اطلاعات هستند.
معاون وزیر صنایع و معادن با بیان اینکه به هر حال هر کشور برای پیمودن مسیر توسعه ناگزیر به انجام اقدامات ویژه در مسائل علوم‌زمین است، افزود: نیاز به مباحث علوم‌زمین از این حیث اهمیت دارد که در درجه اول محیط زندگی بشر زمین است و برای زندگی بهتر و تعالی انسان شاختن و شناساندن زمین بسیار حیاتی است، همچنین  زمین برای انسان از جهات منابع طبیعی و مخاطرات طبیعی بسیار مهم است.
وی در ادامه گفت:  مسلما" در شناختن، استفاده و کنترل تمامی این موارد لزوم توجه ویژه به علوم زمین مطرح می باشد که بر همین اساس تا چندی پیش و قبل ازایران دو یا سه کشور توسعه یافته،‌ به ایجاد مراکزاطلاعاتی گسترده در حیطه علوم زمین توجه ویژه داشتند.
کره‌ای گفت: لیکن فعالیتها واقدامات گسترده ایران دراین زمینه منجر به استقبال کشورهای مختلف برای راه اندازی چنین مراکزی توسط ایران گردیده است که می‌توان به دو پروژه اساسی و زیربنایی بانک اطلاعاتی علوم زمین توسط ایران درامریکای جنوبی اشاره کرد و به منظورانجام مطالعات و شناخت عمومی توانایی های معدنی، سازمان زمین شناسی واکتشافات معدنی ایران، مطالعات بنیادی زمین شناسی شامل تهیه نقشه های زمین شناسی- ژئوفیزیکی، ژئوشیمیایی و دیگر مطالعات پایه را در دستور کار خود داشته است.
معاون وزیر صنایع و معادن گفت: در حال حاضر زمین شناسان ایرانی توانسته اند پوشش کاملی از نقشه های زمین شناسی به مقیاس 1:250000 تهیه نمایند و از حدود 95% مناطق اولویت دار نقشه های زمین شناسی به مقیاس 1:100000 تهیه شده است. همچنین براساس استراتژی پیش بینی شده مقرراست تا فاز جدید تهیه نقشه های زمین شناسی به مقیاس 1:25000 باشد که عموماً به صورت ناحیه ای و موضوعی در موضوعات متنوع تهیه می شوند.
کره‌ای در ادامه یادآور شد: تهیه لایه های اطلاعاتی منحصر به بررسی های زمین شناسی نیست. بعنوان نمونه از تلفیق داده های ژئوشیمیایی یکی از تخصصی ترین بانک های ژئوشیمی تهیه گردیده که پاسخگوی بسیاری از برنامه های زیست محیطی، کشاورزی و غیره است. در همین زمینه با توجه به بسط و گسترش تولید لایه های مختلف اطلاعاتی در موضوعات مختلف، برآن شدیم تا تمامی اطلاعات بصورت یکسان و یکپارچه قابل دسترس گردند که حاصل این فعالیت پایگاه ملی داده های علوم زمین ایران می باشد که بی شک یکی از مراکز پیشرو در امر بانک اطلاعات علوم زمین در سطح منطقه و جهان می باشد.
رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور با بیان اینکه : در حال حاضر فعالیت‌های اکتشافی در مقیاس ناحیه ای و موضوعی با استفاده بهینه از جدیدترین دستورالعمل های اکتشافی مورد تایید سازمان ملل صورت می گیرد، تصریح کرد: در سال های اخیر روش های سنتی متداولی بازنگری شده است و با استفاده بهینه از تجهیزات ازمایشگاهی مدرن و پیشرفته ترین نرم افزارهای موجود فعالیت های نوینی در گرایش های مورد نیازایران صورت گیرد که زمین شناسی زیست محیطی، زمین شناسی دریایی، زمین امار، زمین شناسی پزشکی، ژئومتیک، ژئوفیزیک هوایی و . . .از آ‌ن جمله است.
وی گفت: سازمان زمین شناسی ایران در پاره ای از مجامع علمی بین المللی علوم زمین، نظیر کمیسیون نقشه های زمین شناسی دنیا (CGMW)اتحادیه بین المللی علوم زمین (IUGS) جایگاه ویژه داشته و پاره‌ای از مسئولیت های بین المللی از طریق کمیسیون نقشه های زمین شناسی دنیا و یونسکو به سازمان زمین شناسی ایران محول گردیده است و از فعالیت‌های بین المللی ایران می توان به تهیه نقشه سایزموتکتونیک جهان اشاره کرد که توسط یونسکو چاپ و منتشر شده است.
کره‌ای در ادامه با بیان اینکه بدون شک براین باورم که کشورهای عضواکو همچنان صاحب تجربه های کاربردی و توان علمی واجرایی بالقوه فراوان در زمینه علوم زمین اند، گفت:  در صورت یکی و هماهنگ شدن این توانائیها میتوان ضمن ایجاد قطبی علمی- پژوهشی نه تنها نیاز های یکدیگر را تامین کرد بلکه قادر خواهیم بود تا به کمک یکدیگر در گستره هایی فراتراز کشورهای اکو فعالیت کنیم
وی در پایان گفت: نکات یاد شده تنها اشاره ای به زمینه های بسیار گسترده همکاری است که ما، کشورهای همسایه را قادر خواهد ساخت تا در سایه تعامل های چند جانبه پایه گذار برنامه های اقتصادی در کشورهای خود باشیم. بدون شک در سایه تبادل نظر و با استفاده از تجربه پرارزش اعضاء حاضر دراجلاس می توان به عناوین دیگری دست یافت تا به عنوان دستاورد این نشست به کمیته برنامه ریزی اکو پیشنهاد گردد.

کلید واژه ها: سایر موارد


نظر شما :