بررسی مشکلات فعالان صنعت روی

۰۶ خرداد ۱۳۸۶ | ۰۴:۵۱ کد : ۱۳۸۹۵ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۴۲۱
دکتر سعد محمدی، با اشاره به مشکلاتی مانند شرایط طبیعی و بارندگی مستمر....

تاکنون 240 هزار تن ماده معدنی از معدن انگوران برداشت شده است. دکتر اردشیر سعد محمدی، مدیر عامل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، در جلسه بررسی مشکلات فعالان صنعت روی و در جمع مدیران عالی استان زنجان و واحدهای تولیدکننده شمش روی کشور با اشاره به فعالیت‌‏های شرکت متبوع در معدن انگوران، گفت: در دو ماه اول سال 85 ، 16 هزار و 800 تن ماده معدنی از معدن انگوران برداشت شده بود که در سال 86 این مقدار به 240 هزار تن رسید.
   دکتر سعد محمدی، با اشاره به مشکلاتی مانند شرایط طبیعی و بارندگی مستمر و زیاد، ریزش معدن در سال 85 و لزوم برنامه‌‏ریزی علمی و فنی، افزود: ریزش معدن انگوران در سال 85، سومین ریزش بزرگ معدن از سال 1966 در دنیا بود که با توجه به نیاز صنایع به خاک معدن انگوران، برنامه‌‏ریزی وسیعی برای بهره‌‏برداری صحیح و همچنین باطله‌‏براداری در حال انجام است، به نحوی که کارشناسانی از کشورهای آلمان، کانادا، فرانسه و همچنین کارشناسان داخلی در حال طراحی نحوه بهره‌‏برداری اصولی از معدن هستند.
   وی، ایجاد سیستم سهمیه‌‏بندی در ارایه خاک معدن را ضروری دانست و افزود: با هماهنگی کامل سازمان صنایع و معادن استان و تشکل‌‏های صنعت سرب و روی و انجام بازدیدهای کارشناسی و همچنین تجربه تخصیص خاک در سال‌‏های گذشته، سهمیه‌‏بندی جدید تنظیم شده و در صورت عدم رضایت‌‏مندی هر کدام از تولیدکنندگان، این مسئله قابل بررسی مجدد است.
   دکتر سعدمحمدی، در خصوص تولید و ارایه خاک از معدن مهدی آباد یزد، گفت: از هفته گذشته فعالیت این معدن شروع شده و با توجه به نوع و عیار خاک موجود، سعی می شود با برداشت 250 هزار تن ماده معدنی، سهمیه واحدهای تولیدکننده شمش روی خارج از استان زنجان از این معدن تامین شود.
   مدیرعامل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، میزان باطله‌‏برداری از معدن انگوران در طی 2 ماه گذشته را 17 هزار و 500 تن اعلام کرد وگفت: درحال حاضر معدن انگوران به صورت 24 ساعته در حال فعالیت بوده و ما خود را ملزم به انجام تعهدات و ارائه خاک پرعیار، کم‌‏عیار و مخلوط کم عیار به تولیدکنندگان می‌‏دانیم.
   در ادامه این نشست، نوذری، استاندار زنجان با اشاره به نقش و تاثیر صنعت سرب و روی در توسعه استان، گفت: اعمال مالیات 30 درصدی گمرک درخصوص صادرات شمش روی و مسایل مربوط به صورت مستمر از طریق استانداری در حال پی‌‏گیری بوده و تا حصول نتیجه از طریق مبادی ذیربط ادامه خواهد داشت.
   وی، با ابلاغ ماموریت به سازمان صنایع و معادن، اداره استاندارد تحقیقات صنعتی، اداره گمرک و معاونت برنامه‌‏ریزی استانداری خواستار پی‌‏گیری مشکلات تولیدکنندگان شمش سرب و روی شد و افزود: مجموعه مدیریتی استان در کنار تولیدکنندگان بوده و در صورت ارایه مسایل و مشکلات صاحبان صنایع، مجدانه پی‌‏گیری خواهد شد.
   همچنین، مهندس میانجی، رییس سازمان صنایع و معادن استان زنجان، نیز با اشاره به وجود معدن انگوران و تمرکز فعالان صنعت سرب و روی در استان، گفت: از شاخصه‌‏های توسعه استان زنجان وجود معدن انگوران و تولیدکنندگان صنایع معدنی است که درحال حاضر با ایجاد فن‌‏آوری‌‏های جدید در این صنعت و گسترش فعالیت خود و همچنین ایجاد زمینه‌‏های جدید تولیدی توانسته‌‏اند سهم عمده‌‏ای در ایجاد رفاه اجتماعی و اشتغال‌‏زایی فراهم نمایند.
   وی، ایجاد همفکری و استفاده از توانایی شرکت‌‏های فنی مهندسی را یادآورشد و افزود: در حال حاضر کارشناسان داخلی در زمینه تولید و راه‌‏اندازی سیستم‌‏های جدید در تولید شمش سرب و روی به موفقیت‌‏های بزرگی نائل شده‌‏اند که مدیران واحدهای صنعتی می‌‏توانند از این توانایی‌‏ها استفاده نمایند.

کلید واژه ها: خراسان رضوى


نظر شما :