تنها نیم‌درصد ذخایر معدنی، برداشت می‌شود

۳۱ اردیبهشت ۱۳۸۶ | ۰۴:۳۷ کد : ۱۳۸۰۷ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۲۷۱
سال گذشته میزان استخراج از معادن ایران به 200‌میلیون تن رسیده که نسبت....
تنها نیم‌درصد ذخایر معدنی، برداشت می‌شود
این میزان استخراج نشان‌دهنده آن است که سالانه تنها 55/0‌درصد ذخایر معادن کشور استخراج می‌شود. علیرضا خزایی، مدیرکل دفتر امور بهره‌برداری از معادن وزارت صنایع و معادن در این باره می‌گوید: ذخایر قطعی و احتمالی کشور نزدیک به 55‌میلیارد تن تخمین زده شده است که از این میزان بیش از 37‌میلیارد تن ذخایر قطعی و شناخته شده را شامل می‌شود.
آمارها نشان می‌دهد، هم‌اکنون 4‌هزار و 395 معدن در ایران وجود دارد که از این تعداد 3‌هزار و 183 معدن فعال، 932 معدن غیرفعال و 261 معدن در حال تجهیز بوده که نشان می‌دهد 4/72‌درصد معادن کشور فعال، 2/21‌درصد غیرفعال و 7‌درصد در حال تجهیز است.
بر همین اساس، 162 معدن توسط دولت، 681 معدن توسط بخش تعاونی و 3‌هزار و 535 معدن توسط بخش‌خصوصی به بهره‌برداری می‌رسد. در این تعداد معدن، نزدیک به 87‌هزار نفر به‌طور مستقیم مشغول به کارند که بیش از 25‌هزار نفر از این تعداد در معادن زیرزمینی زغال‌سنگ کار می‌کنند.
آهک، مس و آهن
سال گذشته 65 نوع ماده معدنی شامل انواع فلزات پایه و گرانبها، سنگ‌های قیمتی و تزیینی، عناصر کمیاب و کانی‌های صنعتی از معادن ایران استخراج شده که در بین این مواد، سنگ آهک، سنگ آهن و سنگ مس از لحاظ میزان استخراج در رتبه‌های اول تا سوم قرار گرفته‌اند. از لحاظ تعداد معادن، سنگ لاشه با در اختیار داشتن 950 فقره معدن (6/21‌درصد معادن کل کشور) بیشترین معادن را در اختیار خود دارد. پس از این ماده معدنی، مرمریت با تعداد 435فقره معدن (10‌درصد) و سنگ گچ (4/9‌درصد) در رتبه‌های اول تا سوم قرار گرفته‌اند.
اشتغال به صورت استادکاری
همان‌گونه که اشاره شد هم‌اکنون نزدیک به 87‌هزار نفر به‌طور مستقیم در معادن کشور مشغول کارند. این افراد کارگران نیمه ماهر، ماهر و مهندسان را شامل می‌شود که در 4‌هزار و 395 معدن توزیع شده‌اند. به عبارت بهتر به‌ازای هر معدن در ایران، 20 نفر مشغول کارند جالب اینکه در اغلب این معادن نیروهای متخصص شامل مهندسان و تکنسین‌ها کمتر به‌کار گرفته شده و به‌صورت کاملا استادکاری استخراج می‌شود.
این در حالی است که معادن بزرگ کشور شامل سنگ‌آهن، مس، زغال‌سنگ عمدتا از نیروهای متخصص‌تری در بخش‌های اکتشاف، استخراج و فرآوری بهره می‌برند اما می‌توان گفت در معادن بخش‌خصوصی، نیروهای متخصص دانشگاهی کمتر به کار گرفته شده‌اند که با توجه به قانون نظام مهندسی معدن ایران، باید کلیه معادن کشور از مهندسان معدن به‌عنوان مسئول فنی بیشتر استفاده کنند.
آمار شاغلان در بخش معدن کشور نشان می‌دهد، 29‌درصد کارگران معدن ایران در معادن زغال‌سنگ مشغول به کارند به‌طوری که به ازای هر معدن زغال‌سنگ، 158 نفر نیرو مورد نیاز است. معادن زغال‌سنگ با در اختیار داشتن این تعداد شاغل، بیشترین اشتغال را در بخش معدن به خود اختصاص داده است. نکته جالب در خصوص معادن زغال‌سنگ اینکه، 4/54‌درصد این معادن توسط بخش‌خصوصی، 5/27‌درصد توسط بخش تعاونی و 1/18‌درصد توسط دولت به بهره‌برداری می‌رسد.
پس از زغال‌سنگ، معادن فلزی کشور شامل سنگ‌آهن، مس، منیزیت، سرب و روی و... با در اختیار داشتن 20‌هزار و 120 نفر شاغل (1/23‌درصد) بیشترین تعداد کارکنان را به خود اختصاص داده است اما در بین این کارکنان متخصصین بیشتری دیده می‌شود چرا که میزان تولید در این نوع معادن که عمدتا به روش‌های سطحی استخراج می‌شوند بیشتر است و بالطبع متخصصین بیشتری نیاز دارند. رتبه سوم اشتغالزایی بخش معدن کشور در اختیار معادن سنگ تزیینی است به‌طوری که 18‌هزار و 403 نفر (1/21‌درصد) در معادن سنگ‌های تزیینی کشور مشغول به کارند و سالانه از یک‌هزار و 265 معدن سنگ تزیینی کشور نزدیک به 10‌میلیون تن سنگ‌خام استخراج می‌شود.
دولتی‌ها
در بین استان‌های کشور بیشترین تعداد معادن دولتی در اختیار کرمان، تهران، یزد و اصفهان است که این موضوع به خاطر وجود معادن بزرگ فلزی (به غیر از تهران) در این استان‌هاست. از لحاظ میزان تولید استان‌های کرمان، اصفهان و یزد که بیشترین معادن دولتی را در اختیار خود.
وضعیت ذخایر فلزات
براساس این گزارش، 11 نوع فلز شامل منیزیت، سنگ‌آهن، منگنز، مولیبدن، آنتیموان، تیتان، سرب، روی، کرومیت، مس، طلا و نفلین سینیت در کشور شناخته شده که براساس اکتشافات انجام شده ذخایر فلزی ایران بیش از 2/10‌میلیارد تن تخمین زده شده است که این میزان ذخیره 3/27‌درصد از کل ذخایر معدنی کشور است. هم‌اکنون 228 معدن فلزی در ایران وجود دارد که 185 معدن توسط بخش‌خصوصی، 22 معدن توسط دولت و 21 معدن توسط بخش تعاونی به بهره‌برداری می‌رسد. با توجه به اینکه سالانه حدود 50‌میلیون تن از فلزات مختلف در معادن استخراج می‌شود می‌توان گفت سالانه 5/0‌درصد از ذخایر فلزی کشور استخراج می‌شود که با توجه به رشد فناوری و افزایش عمق معادن روباز این میزان تولید بسیار ناچیز است.

کلید واژه ها: سایر موارد


نظر شما :