ایجاد اولین بانک اطلاعات چینه‌شناسی در ایران

۳۱ اردیبهشت ۱۳۸۶ | ۰۴:۳۴ کد : ۱۳۸۰۶ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۲۹۴
به همت کارشناسان پایگاه ملی داده‌های علوم‌زمین کشور وابسته به سازمان زمین‌شناسی....
به همت کارشناسان پایگاه ملی داده‌های علوم‌زمین کشور وابسته به سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، اولین بانک اطلاعات چینه‌شناسی در ایران به منظور تکمیل و به‌روز کردن فرهنگ چینه‌شناسی ایران ایجاد شد.
به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور دکتر علی آقانباتی مدیر پروژه ایجاد اولین بانک اطلاعات چینه‌شناسی ایران ضمن بیان این مطلب گفت: علوم‌زمین به عنوان یکی از بنیادی‌ترین علوم پایه و دارای گرایش‌های گوناگون است تا بتواند به پرسش‌های کاربران در زمین‌های گوناگون زمین پاسخگو باشد.
وی با بیان اینکه چینه‌شناسی یکی از گرایش‌‌های بنیادی علوم‌زمین است، تصریح کرد: با بررسی‌های چینه‌شناسی می‌توان به بسیاری از وقایع و حوادث گذشته زمین از جمله نوع شرایط حوضه‌های رسوبی، پیوند زمانی و مکانی حوضه‌ها، زیست گذشته، آب‌و‌هوای دیرینه، جغرافیای کهن، فازهای‌ گوناگون آتشفشانی، پدیده‌های دگرگونی، فاز‌های فلززائی، دوره‌های کوهزائی‌و... پی برد.
دکتر آقانباتی در ادامه افزود: با توجه به تخصصی بودن چینه‌شناسی و اهمیت‌ آن در علوم‌زمین لازم است این گونه مطالعات در سراسر دنیا در یک چارچوب استاندارد و همسان انجام شود تا داده‌های چینه‌نگاری با زبانی واحد تدوین و کاربری آن در کشورهای گوناگون آسان شود.
مدیر پروژه ایجاد اولین بانک اطلاعات چینه‌شناسی ایران گفت: مجموعه واحدهای چینه‌شناسی هر کشور به صورت فرهنگ‌ چینه‌شناسی ملی(National Stratigraphy Lexique ) تدوین می‌شود تا برای تهیه فرهنگ چینه‌شناسی بین‌المللی (International Stratigraphy Lexique) در اختیار زیرکمیسیون بین‌المللی چینه‌شناسی(ISSC) قرار می‌گیرد.
وی با بیان اینکه نخستین فرهنگ چینه‌شناسی ایران سال 1972 به همت والای آقایان اشتوکلین و ستوده‌نیا تهیه شده است، خاطر نشان کرد: از آن زمان تاکنون، به لحاظ رشد فزاینده بررسی‌های وابسته به علوم‌زمین واحدهای چینه‌شناسی متعددی معرفی شده‌اند که نتایج آنها در دسترس همگان قرار ندارد که از همین رو پایگاه ملی داده‌های علوم‌زمین‌ ایران ضروری دانسته تا با ایجاد بانک چینه‌شناسی، فرهنگ چینه‌شناسی کشور را تکمیل و به‌روز کند.
آقانباتی با اشاره به پر حجم بودن میزان اطلاعات مربوط به چینه‌شناسی ایران، یادآور شد: بانک چینه‌شناسی ایران به دو پروژه چینه‌شناسی پرکامبرین- پالدوزوئیک و همچنین چینه‌شناسی مزوزوئیک- سنوزوئیک تفکیک شده است که داده‌های چینه‌شناسی پرکامبرین- پالدوزوئیک آن در حال حاضر جمع‌آوری شده و از طریق وب سایت پایگاه‌ملی داده‌های علوم‌زمین کشور قابل دسترسی است.
وی در پایان گفت: بانک ایجاد شده در پایگاه‌ملی داده‌های علوم‌زمین کشور منحصر به مطالب نوشتاری و شرح توصیفی واحدها نیست، بلکه برخی از داده‌‌ها نظیر موقعیت و ویژگی‌های جغرافیایی و یا راه‌های دسترسی و ... به صورت جدول و یا تصویر است تا کاربری آن ساده‌تر باشد.

کلید واژه ها: سایر موارد


نظر شما :