نشانه آشکاری از فعالیت آتشفشانی دماوند دیده نشده است

۰۱ اردیبهشت ۱۳۸۶ | ۰۴:۳۶ کد : ۱۳۳۹۷ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۱۶۱
بررسی‌های کارشناسی صورت گرفته بر روی پیش نشانگرهای هیدروژئوشیمیایی....
بررسی‌های کارشناسی صورت گرفته بر روی پیش نشانگرهای هیدروژئوشیمیایی و الکترومغناطیسی پیرامون  قله دماوند، تاکنون نشانه آشکاری از در پیش بودن زمین لرزه ای بزرگ در منطقه و یا فعالیت آتشفشانی دماوند بدست نداده است.
به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌‌معدنی کشور مهندس فرهاد انصاری مدیر زمین‌شناسی مهندسی و زیست‌محیطی این سازمان در باره بخارهای برخاسته از قله دماوند که چندی ا‌ست ذهن بسیاری از مردم و مسوولان را به خود مشغول داشته، تصریح کرد: کارشناسان این سازمان بر پایه گزارش های محلی و رفتارسنجی ویژگی‌های هیدروژئوشیمیایی چشمه‌های معدنی و گرم منطقه و نیز ناهنجاری‌های الکترومغناطیسی زمین که با استفاده از سنجشگرهای موجود در ایستگاه کلک‌چال بدست آمده، اطلاعات را مورد ارزیابی اولیه قرار داده و بررسی ها همچنان ادامه دارند.
وی در ادامه گفت: تاکنون بر روی آمار کیفی چشمه‌ها و ویژگی‌های هیدروشیمیایی آنها تغییری چشمگیرکه بتوان آن را به افزایش فعالیت آتشفشان و یا رویداد زمین لرزه نسبت داد تشخیص داده نشده، اما با این وجود افزایش فعالیت لرزه‌ای اخیر منطقه که ممکن است با فعالیت‌های آتشفشانی وابستگی داشته باشد، نیازمند توجه ویژه‌ای است.
انصاری با بیان اینکه بیشتر زمین‌لرزه‌ها در این پهنه در رابطه با فعالیت گسل مشا بوده و کانون آنها در جنوب و باخترکوه دماوند قرار دارد یادآور شد: داده‌های بدست آمده از سنجشگرهای الکترومغناطیسی، ‌یک ناهنجاری در 25 دی ماه 1385 نشان می دهند که با رویداد زمین‌لرزه ای با بزرگی 7/2 در مقیاس ریشتر در منطقه دماوند تقریبا" همزمان است و چند روز پس از این زمان است که نخستین نشانه های خروج غیر عادی بخار از دماوند گزارش می شوند. از سوی دیگر در برخی از عوامل هیدروژئوشیمیایی چند چشمه معدنی و گرم منطقه دماوند که توسط تیم اعزامی مورد بررسی قرار گرفته، در محدوده زمانی رویداد برخی زمین‌لرزه‌ها بویژه زمین‌لرزه 29 آذر ماه 1385 در منطقه بومهن، تغییرات آشکاری صورت گرفته است.
وی با تأکید بر اینکه همیشه مقداری بخار از کوه دماوند بلند می شود اما افزایش خروج بخار از قله این کوه طی چند ماه اخیر با تعدادی از زمین‌لرزه‌های به ثبت رسیده به‌طور همزمان روی داده خاطر نشان کرد: افزایش دما و بروز تغییرات فیزیکی و شیمیایی در چشمه‌های اطراف کوه دماوند و خارج شدن بخار و دود از دهانه آتشفشان در سال 1367، البته با شدت کمتر، دیده شده بود که بروز این پدیده مشابه در حال حاضر شایسته توجه ویژه ای است.
  مدیر زمین‌شناسی مهندسی و زیست‌محیطی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات ‌معدنی کشور در پایان گفت: ممکن است چنین تغییراتی نشان دهنده رویداد آتشفشان در آینده نزدیک نباشند اما رفتارسنجی و بررسی ویژگی های دماوند و سایر آتشفشان های مشهور ایران که همگی از آتشفشان های جوان جهان بشمار می آیند با هدف شناخت رفتار طبیعی آنها، این امکان را فراهم می آورد که در صورت پیدا شدن رفتار ناهنجار و غیر طبیعی در آینده، چنین تغییر رفتاری شناسایی شده و در تصمیم گیری مورد استفاده قرار گیرد. داده های موجود از آتشفشان های ایران بسیار اندک بوده و برای ما ناشناخته هستند اما نباید فراموش کرد که بیشتر این آتشفشان ها خفته هستند و خاموش بشمار نمی آیند. تنها با شناخت کافی از پدیده ها و فرآیند های زمین شناسی است که می توان هنگام رویارویی با آنها بدون غافلگیر شدن بدرستی تصمیم گرفت و برای پیشگیری از آسیب های جانی و مالی گسترده برنامه ریزی کرد.

کلید واژه ها: تهران


نظر شما :