طی 2 ماه گذشته 68 زلزله در استان تهران رخ داده است

۱۵ اسفند ۱۳۸۵ | ۰۳:۳۴ کد : ۱۳۰۵۱ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۴۶۵
از 68 زلزله مذکور یک مورد متعلق به فیروزکوه، 14 مورد مربوط به دماوند، 3 مورد....

رییس مرکز لرزه‌نگاری کشور گفت: طی 2 ماه گذشته 68 زلزله در استان تهران رخ داده است که 43 مورد آن متعلق به تهران بزرگ و حومه بوده است. مهدی رضاپور  با بیان این که زلزله 2/3 ریشتری روز جمعه بزرگترین زمین لرزه استان تهران طی 2ماه گذشته بوده است، تصریح کرد:از 68 زلزله مذکور یک مورد متعلق به فیروزکوه، 14 مورد مربوط به دماوند، 3 مورد در ورامین و 43 مورد نیز در تهران بزرگ و حومه آن رخ داده است.
   وی با بیان این که به طور متوسط در استان تهران روزانه یک زلزله رخ می‌دهد، افزود:از نظر بزرگی 50 مورد از زلزله‌ها زیر 2 ریشتر، 11 مورد بین 2تا 3 ریشتر بوده است اما بزرگترین آنها زلزله روز جمعه با 2/3 ریشتر بوده است.
   رییس مرکز لرزه‌نگاری کشور خاطرنشان کرد:پیش‌بینی می‌شود تعدادی از این زمین لرزه‌ها متعلق به معادن فعال در اطراف استان تهران باشد.
   به اعتقاد مالکی با توجه به این که شدت لرزه‌‌ها متوسط رو به پایین بوده است و حتی موردی طی 6 ماه گذشته وجود نداشته است که نشانگر افزایش فعالیت‌های لرزه‌ای باشد.بدون شک اگر تعداد زلزله های بالای 3 ریشتری زیاد بود آن وقت ضرورت بررسی تداوم لرزه‌ها وجود داشت.
   وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این که آیا تمام زمین لرزه‌های تهران قابل ثبت است، گفت:در حال حاضر11 شبکه لرزه‌نگاری در کشور وجود دارد که بزرگترین آن با 12 ایستگاه به تهران تعلق دارد.
   به گفته وی در حال حاضر از مجموع 12 ایستگاه نصب شده در استان تهران تنها 10 ایستگاه به دلیل ربوده شدن تجهیزات 2 ایستگاه، فعال هستند که بیشتر بخش کوهستانی استان را تحت پوشش دارند.

کلید واژه ها: تهران


نظر شما :