عضو هیات مدیره انجمن ژئوفیزیک ایران: تحقیقات دورسنجی در زمینه زلزله در ایران متولی ندارد

۱۶ مرداد ۱۳۸۳ | ۱۵:۲۱ کد : ۱۳۰۴ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۷۱۹
البته دوره‌های تخصصی در این زمینه توسط مرکز سنجش از دور ایران برگزار شده است ولی با توجه به اینکه کشور ما بر روی کمربند زلزله خیز آلپ هیمالیا قرار دارد، انجام تحقیقات

ایسنا- عضو هیات مدیره انجمن ژئوفیزیک ایران اظهار داشت: با وجود ضرورت بهره‌گیری از تکنیکهای دور‌سنجی در تحقیقات زلزله، هیچ نهاد یا مرجع خاصی در کشور متولی انجام این تحقیقات نیست.
   مهندس محمد نظریان، با بیان این مطلب خاطرنشان کرد: البته دوره‌های تخصصی در این زمینه توسط مرکز سنجش از دور ایران برگزار شده است ولی با توجه به اینکه کشور ما بر روی کمربند زلزله خیز آلپ هیمالیا قرار دارد، انجام تحقیقات گسترده دورسنجی در زمینه زلزله الزامی است.
   وی تصریح کرد: در حال حاضر کشورهای فرانسه، اوکراین و روسیه طرحهای متعددی را در زمینه نگاره‌های ماهواره‌ای و اندازه گیری میدان الکترومغناطیسی در دست اجرا دارند که به پیشرفت‌های بزرگی در زمینه پیش‌بینی کوتاه مدت زلزله‌ها منجر خواهد شد.
   مهندس نظریان درباره کاربرد نگاره‌های ماهواره‌ای در مطالعات زمین شناسی اظهار داشت: با توجه به اینکه برای پیش‌بینی زمان وقوع زلزله در یک محل خاص، هیچ روش قابل اعتمادی وجود ندارد؛ بنابراین، می‌توان از روشهای دورسنجی در به دست آوردن نقشه گسلها و شکستگی‌های سطحی استفاده کرد.
   این نگاره‌ها که از طریق ماهواره‌های غیر فعال تهیه می‌شوند، تغییرات سطحی ساختارهای زمین شناسی را به وضوح نشان می‌دهند که با ترکیب باندهای مختلف طول موج در نگاره‌های ماهواره‌ای می‌توان تغییرات حاصل از شکستگی را در ساختارهای مختلف به وضوح مشاهده کرد.
   این کارشناس ارشد ژئوفیزیک در ادامه استفاده از نگاره‌های ماهواره‌ای را در برآورد خسارت ناشی از زلزله و میزان حرکت گسل‌ها و شکستگیهای پس از وقوع زلزله موثر عنوان کرد و افزود: در یک نگاره ماهواره‌ای با توجه به دقت فضایی آن ماهواره می‌توان مناطقی را که به کلی ویران شده‌اند، مناطقی را که به طور جزیی ویران شده‌اند و یا مناطقی را که سالم مانده‌اند مشخص کرد.
   مهندس نظریان با اشاره به استفاده از این روش در برآورد خسارات اظهار داشت: ابتدا نقاط مشخصی از منطقه مورد نظر در عملیات میدانی مورد بررسی قرار گرفته و مختصات و نوع صدمه وارده را برداشت می کنیم. این کار به منظور دسته بندی نگاره‌های ماهواره‌ای انجام می‌شود. سپس نگاره‌های موجود از قبل از وقوع زلزله بانگاره‌های بعد از وقوع زلزله مقایسه می‌شوند.در نهایت مقدار عدد رقومی مربوط به دانه‌های تصویری هر یک از نگاره‌های ماهواره‌ای با برداشت‌های میدانی در تصویر مقایسه می‌شوند.
   وی در پایان خاطرنشان کرد: نگاره‌های ماهواره‌ای رادار ‌از دسته SAR برای پیدا کردن تغییر شکل‌های ناشی از حرکات صفحات در اثر زلزله استفاده می‌شود. با در اختیار داشتن نگاره‌های SAR در زمان قبل و بعد از وقوع زلزله و با استفاده از روش تداخل سنجی می‌توان اطلاعات مفیدی را استخراج کرد. همچنین به علت دقت نگاره‌های SAR در حد چند سانتی متر می‌توان به وسیله آن حرکات سطحی زمین را با دقت چند سانتی متر تخمین زد.

کلید واژه ها: بوشهر


نظر شما :