بررسی های زمین لرزه و تصمیمات متفاوت هیات دولت

۱۴ مرداد ۱۳۸۳ | ۰۹:۲۰ کد : ۱۲۹۳ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۴۱۴
طبق مصوبه هیات دولت در آذرماه سال گذشته موسسه ژئوفیزیک متولی امر بررسی‌های لرزه‌شناسی و اطلاع‌رسانی در کشور شناخته شد .

طبق مصوبه هیات دولت در آذرماه سال گذشته موسسه ژئوفیزیک متولی امر بررسی‌های لرزه‌شناسی و اطلاع‌رسانی در کشور شناخته شد که بعد از مدتی وبا تصویب مصوبه‌ای جدید از سوی هیات دولت این فعالیت‌ها دچار سردرگمی گیج کننده‌ای شد.
دکتر منوچهر قرشی رئیس پژوهشکده علوم زمین‌ سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور در گفتگوی اختصاصی خود با خبرنگارگروه خبری این سازمان با اعلام مطلب فوق گفت: در آذرماه سال گذشته و قبل از زلزله بم که مسائل چندان مهم جلوه نمی‌کرد هیات دولت طی مصوبه‌ای موسسه ژئوفیزیک‌را مسئول لرزه شناسی و اطلاع رسانی در کشور معرفی کرد و سازمان مدیریت و برنامه ریزی هم موظف شد در جهت توسعه شبکه لرزه‌نگاری در کشور که بسیار مهم به نظر می‌رسید اعتبارات لازم را در اختیار موسسه ژئوفیزیک قرار دهد تا بدین ترتیب در برنامه پنج ساله چهارم توسعه این شبکه کامل شود.
وی در ادامه افزود:‌هیات دولت در اسفند‌ماه همان سال طی مصوبه جدید دیگری وزرات علوم را با همکاری سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی موظف کرد که با تعامل با یکدیگر در جهت ایجاد یک نظام صحیح اطلاع‌رسانی، برنامه‌ریزی صحیحی را داشته باشند اما متاسفانه به این موضوع توجه نداشتند که چنین مصوبه‌ای را در چند ماه گذشته یعنی آذرماه به تصویب رسانده بودند. همین عملکرد چند‌گانه باعث بروز یک‌سری مشکلات درراستای اطلاع‌رسانی و بررسی‌های لرزه‌خیزی کشور شد.
دکتر قرشی گفت : همین چند گانه عمل کردن هیات دولت باعث شد نوعی سر در گمی ایجاد شود و مشخص نشود بالاخره چه سازمان و یا مرکزی متولی و مسئول این بررسی‌ها است.
وی ادامه داد : اگراز ظرفیت‌های کشور بطور مطلوب استفاده شده و سرو سامانی مناسب به فعالیت‌ها داده شود و مراکزی که نیاز به اعتبارات بیشتر دارند، مشکلاتشان برطرف شود، دیگر نیازی به اینکه تشکیلات و مراکزی جدید بوجود آیند، نخواهیم داشت.
رئیس پژوهشکده علوم زمین در ادامه تصریح کرد :اگر تشکیلات موجود بطور صحیح ساماندهی شوند و همکاری و تعامل نزدیکی با یکدیگر داشته باشند،‌می‌توانند مسئولیت یک واحد اطلاع رسانی را به عهده بگیرد تا جلوی تناقضات موجود گرفته شود. دکتر قرشی در ادامه‌گفت : بنابراین مشاهده می‌کنیم عدم  تصمیم‌گیریهای صحیح در سطوح بالا نیز در صورت همخوان نبودن با یکدیگر مشکلات خاص خودش را ایجاد می‌کند. ولی خوشبختانه توجهات به این مسئله بیشتر شده و همه افراد ذینفع در این زمینه در حال فعالیت هستند.
وی علت ایجاد مراکز جدید از سوی هیات دولت را نه به علت کم‌کاری و یانبود اطلاع کافی،‌بلکه به لحاظ مشغله و گرفتاری فراوان این مراکز ذکر کرد و افزود : فعالیت در زمنیه زلزله، کار بسیار وپیچیده وتخصصی بوده و به لحاظ مشغله کاری ممکن است یک مرکز در فاصله زمانی بسیار کوتاه موفق به بررسی همه اطلاعات نباشد و آنچه مسلم است این که هر کاری زمان مناسب خود را می‌طلبد.


کلید واژه ها: سایر موارد


نظر شما :