ادغام‌ غول‌ها، درآمد فولاد سازان را تضمین کرد

۲۶ دی ۱۳۸۵ | ۰۴:۱۲ کد : ۱۲۴۱۷ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۳۶۸
ادغام بین دو شرکت فولادسازی میتال و آرسلور را می‌توان مشابه ادغام Exxon....

کارشناسان معتقدند که آرسلور ـ میتال قدرت چانه‌زنی بیشتری را در مقابل مشتریانش مانند صنایع خودروسازی خواهد داشت و شکی نیست که فروشندگان سنگ‌آهن نیز در مقابل پیشنهادات این غول تسلیم خواهند شد چرا که میتال قبلا با بعضی از تولیدکنندگان سنگ‌آهن در جهان ادغام و یکپارچه شده است. در صورت تداوم ادغام که اجتناب‌ناپذیر است، قیمت‌های افزایش یافته فولاد، ثبات بیشتری پیدا کرده و در نهایت درآمد فولادسازان تداوم بیشتری پیدا خواهد کرد.
به دنبال ادغام آرسلور، میتال، غول فولادسازی روسیه Evraz در حال مذاکره با شرکت هلندی، انگلیسی Corus است تا با این ادغام غول دیگری در اروپا به وجود آید که در مرحله نخست شاید در سطح جهان مانند آرسلور - میتال گستره فعالیت نداشته باشد. شرکت کوروس در اصل ادغامی بود از بریتیش استیل و هوگوون که در اواسط دهه ۱۹۹۰ به وجود آمد. علاوه بر این در اواسط دهه ۱۹۹۰ در آلمان شرکت تیسن و کروپ ادغام شده و تیسن کروپ به وجود آمد. در ژاپن چند سال پیش شرکت VFE ترکیبی بود از کاوازاکی استیل و NKK که پنجمین فولادساز بزرگ در جهان و دومین فولادساز بزرگ ژاپنی پس از نیپون استیل بود. در آمریکا نیز اخیرا با ادغام فولادسازان، ۴ فولادساز بزرگ خلق شده است که بزرگ‌ترین آنان نوکور و میتال استیل آمریکا است. میتال استیل آمریکا نتیجه خرید ISG توسط میتال است که سهم قابل ملاحظه‌ای را در بازار صنایع سودمند خودروسازی آمریکا تصاحب کرده است. چین در سال‌های اخیر به عنوان بزرگ‌ترین فولادساز در جهان قدعلم کرده است اما صنعت فولاد این کشور بسیار پراکنده یا تکه تکه است و تعداد فولادسازان بزرگ آن انگشت شمار است. در سال ۲۰۰۵ کارخانه فولادسازی در شانگهای (بائواستیل) پنجمین فولادساز بزرگ جهان و بزرگ‌ترین فولادساز چین بود.
یکپارچگی در چین
کارشناسان معتقدند که شکی نیست که چین باید در صنعت فولاد خود نوعی یکپارچگی ایجاد کند. بخشی از این حرکت می‌تواند تعطیل کردن واحدهای کوچک غیراقتصادی و آلوده کننده (کوره بلندها) باشد که نزدیک به شهرهای پرجمعیت قرار دارند تا خود را با مقررات زیست‌محیطی منطبق کنند. در بخش تهیه‌کنندگان مواد اولیه، شرکت کانادایی اینکو و فالکون بریج در نظر دارند با یکدیگر ادغام شده و بزرگ‌ترین شرکت تولیدکننده کبالت و نیکل در جهان را به وجود آورند. در نروژ و آمریکا شرکت Elkem تولید محصولات انرژی بری چون فروسیلیکون و سیلیکون را کنار گذاشته است. در نتیجه در آمریکا کارخانه ۶۵هزار تنی سیلیکون به شرکت گلوب متالورژیکال فروخته شد که این شرکت را به بزرگ‌ترین تولیدکننده سیلیکون در آمریکای شمالی مبدل کرده است. در آفریقای جنوبی نیز تولیدکنندگان فروکروم با یکدیگر ادغام شده‌اند. در نتیجه این ادغام، قیمت این محصول امسال بالا رفته است چون قیمت فولاد ضدزنگ با تقویت ارزش رند (Rand) در برابر دلار بالا رفته است. در آوریل ۲۰۰۶ کارخانه فولادسازی Evraz برای خرید کارخانه وانادیوم استراتکور در یک معامله به ارزش ۱۱۰ میلیون دلار به توافق رسید. این کارخانه اعلام کرده بود که علاقه مند است با تولید محصولات وانادیوم با ارزش افزوده بالا حضور خود را در بازارهای پرسود این محصول استراتژیک فعال‌تر کند.

کلید واژه ها: سایر موارد


نظر شما :