یک زمین لرزه اطراف توکیو را تکان داد

۲۶ دی ۱۳۸۵ | ۰۴:۰۰ کد : ۱۲۴۱۵ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۳۱۸
این گزارش حاکیست که کانون این زمین لرزه، غرب استان شیزوکا و در اعماق ‪ ۱۷۰....
یک زمین لرزه به قدرت ‪ ۵/۷‬درجه در مقیاس ریشتر، روز سه‌شنبه پایتخت ژاپن و مناطقی در اطراف توکیو را تکان داد. سازمان هواشناسی ژاپن گزارش‌داد: این‌زلزله که‌ساعت ‪ ۳‬و ‪ ۲۰‬دقیقه بامداد امروز سه‌شنبه به‌وقوع پیوست، علاوه بر توکیو، موجب تکان خوردن استان‌های کاناگاوا، چیبا، ایباراکی و توشیگی شده است.
   این گزارش حاکیست که کانون این زمین لرزه، غرب استان شیزوکا و در اعماق ‪ ۱۷۰‬کیلومتری زمین بوده است. تاکنون گزارشی درخصوص آسیب‌های جانی و مادی این زلزله به دلیل وقوع این زلزله دریافت نشده است. ژاپن به علت قرار گرفتن بر روی چهار گسل بزرگ، یکی از بزرگترین کشورهای زلزله‌خیز در جهان می‌باشد. آمارهای منتشرشده حاکی از آن است که حدود ‪ ۱۰‬درصد از کل زمین لرزه‌های جهان در ژاپن و اطراف آن رخ می‌دهد. کشور ‪ ۱۲۷‬میلیون نفری ژاپن که در شرقی‌ترین نقطه قاره آسیا قرار دارد، یکی از کشورهای معدود جهان می‌باشد که به رغم وقوع زلزله‌های پیاپی و شدید، به دلیل اندوختن تجربه و اندیشیدن تدابیر منطقی، از کم آسیب‌ترین کشورهای جهان در این‌باره بشمار می‌آید.
   به گفته مقامات هواشناسی ژاپن، در سال ‪ ۲۰۰۵‬میلادی فقط ‪ ۱۴۰‬مورد زمین لرزه با قدرت بیش از ‪ ۵‬درجه ریشتر و سه مورد زمین‌لرزه باقدرت بیش از ‪۷‬ درجه ریشتر در ژاپن رخ داده است.

کلید واژه ها: سایر موارد


نظر شما :