معدن سرب کويران نهبندان ۶ ماه ديگر به بهره‌بردارى مى‌رسد

۳۰ آبان ۱۳۸۵ | ۰۴:۰۰ کد : ۱۱۶۵۶ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۱۳۳۰
عمليات بهره بردارى از معدن سرب کويران نهبندان به عنوان تنها معدن فلزى داراي...

عمليات بهره بردارى از معدن سرب کويران نهبندان به عنوان تنها معدن فلزى داراى پروانه بهره بردارى در خراسان جنوبى، در۶ ماه آينده آغاز مى شود. مديرعامل شرکت صنعتى معدنى کويران سپهر گفت: اين معدن در۱۲۰ کيلومترى جنوب غرب نهبندان و در حاشيه کوير لوت واقع شده است.
عاملى، سرب اين معادن را به صورت رگه اى و توسط محلول غنى از سيليس در مجموعه شکستگى هاى سنگ هاى ساب و لکانيک عنوان کرد و اظهار داشت: در تحقيقات به دست آمده سرب اين منطقه بسيار منحصر به فرد است و همچنين از نظر طبقه بندى کانسازى در گروه کانى سازهاى اپى نرمال از نوع سرب قرار مى گيرد. وى در مورد ميزان ذخيره اين معدن يادآور شد: در حال حاضر در اين منطقه ۴ لايه با استعداد سرب در امتداد شرق به غرب به طول ۶۰۰ و عرض ۵ و عمق حدود ۶۰ متر با عيار متوسط ۱۰ درصد مشاهده شده است. وى با بيان اينکه تحليل داده هاى مطالعات ژئوفيزيک و ژئوشيمى بيانگر وجود ذخاير عظيمى از سرب در اين منطقه است، تصريح کرد: بنا به اظهارنظر اکثر کارشناسان ميزان ذخاير اين معدن حدود ۲ ميليون تن و عمر معدنى ۲۰ سال برآورد شده که در تلاشيم با بهترين و اصولى ترين روش به استخراج و استحصال آن بپردازيم که براساس آن ساير واحدها در حال طراحى و تجهيز است.
وى احداث کارخانه کانه آرايى يا واحد فرآورى و تغليظ را با توجه به ميزان ذخيره و عيار ماده معدنى جزو ضروريات دانست و خاطرنشان کرد: مصمم هستيم با استفاده از نيروهاى متخصص و شرکت هاى مشاور مختلف در مرحله بررسى، طراحى و احداث، کارخانه اى با ظرفيت ۴۰۰ تن در روز با عيار متوسط ۱۰ درصد ايجاد کنيم.
مديرعامل شرکت صنعتى معدنى کويران سپهر هزينه طراحى و ساخت کارخانه فرآورى و تغليظ را بالغ بر ۳۰ ميليارد ريال اعلام کرد و افزود: با توجه به اهميت اين موضوع درصدد انتقال جديدترين دانش فنى در جهت طراحى و ساخت کارخانه به کشور هستيم. وى با تاکيد بر ايجاد يک خط کامل توليد، از خاک تا شمش و ايجاد ارزش افزوده همراه با افزايش ميزان اشتغال در منطقه افزود: در اين راستا مطالعات وسيع و جامعى در جهت احداث کارخانه ذوب در امتداد کارخانه تغليظ صورت گرفته و در حال پيگيرى جهت راه اندازى آن هستيم. وى با بيان اين مطلب که يک رگه به طول تقريبى ۳۰۰، عرض يک و به عمق حدود ۶۰ متر با عيار متوسط ۵۰ درصد در محدوده معدن رويت شده، تاکيد کرد: در صورت بالا بودن ذخيره، اين بخش از ماده معدنى را به روش ثقلى که شامل ماده معدنى با عيار بالاتر از ۴۵ درصد است پرعيار کرده و باطله ناشى از آن را به همراه بخش کم عيار با استفاده از روش فلوتاسيون که شامل سنگ معدن کم عيار داراى ۸ درصد است، فرآورى خواهد شد. عاملى با اشاره به مطالعات اوليه که در زمينه فرآورى آزمايشگاهى ماده معدنى استخراج شده از اين معدن صورت گرفته، اظهار داشت: اگر خوراک ورودى، روزانه ۴۰۰ تن با عيار متوسط ۸ درصد باشد و ميزان بازيابى ۹۰ درصد در نظر گرفته شود ميزان کنسانتره توليدى روزانه ۴۵ تن با عيار ۶۴ درصد خواهد بود که اين کنسانتره از لحاظ اقتصادى و بازاريابى بسيار ارزشمند است.
وى با اشاره به محروميت اين منطقه و وضعيت جغرافيايى و اقليمى خاص آن گفت: با افزايش اشتغال و ايجاد فضاى کارى و انگيزه ماندگارى در بين مردم منطقه از افزايش بيکارى و مهاجرت به شهرها و خالى کردن حاشيه کوير که خسارات جبران ناپذيرى را در بردارد جلوگيرى مى شود. عاملى راه اندازى همزمان کارخانه تغليظ و ذوب سرب و مجموعه معدن سرب را بر ايجاد اشتغال در منطقه موثر عنوان کرد و افزود: علاوه بر اين که حداقل حدود ۳۰۰ نفر به طور مستقيم مشغول به کار خواهند شد، بر گردش اقتصادى خراسان جنوبى بسيار تاثيرگذار است.

مهر

کلید واژه ها: خراسان جنوبى


نظر شما :