رشد اقتصاد جهانى اصلى‌ترين عامل به وجود آورنده تقاضاى مس است

۲۰ آبان ۱۳۸۵ | ۰۴:۰۲ کد : ۱۱۵۲۴ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۴۵۹
عمده‌ترين دليل افزايش تقاضاى مس، ناشى از توسعه سريع اقتصاد کشورها است...

مس يکى از قديمى‌ترين شناخته‌هاى بشر است و يکى از محصولاتى است که وضعيت آن، مستقيماً بازتابى است از وضعيت اقتصاد جهانى، مس پس از آهن و آلومينيوم، سومين فلزى است که استفاده وسيعى در جهان را به خود اختصاص داده و اصولاً در صنايع مختلف به کار مى‌رود.استخراج سودآور يک فلز به تکنيک‌هاى معدن‌کارى به کار رفته و ميزان توليد آن به وضعيت سياسى کشورها بستگى دارد، به خصوص در کشورهايى که معدن‌کارى مس تحت نظارت و سرمايه‌گذارى دولت است.
تقاضاى مس
رشد اقتصاد جهانى اصلى‌ترين عامل به وجود آورنده تقاضاى مس است. اين تقاضا ناشى از افزايش استفاده محصولات سنتى و همچنين محصولات جديد ساخته شده از آلياژهاى مس است.عمده‌ترين دليل افزايش تقاضاى مس، ناشى از توسعه سريع اقتصاد کشورها است. چين يکى از مهم‌ترين کشورهاى در حال رشد صنعتى در اين زمانه است. جمعيت بالاى کشورهاى در حال توسعه، تقاضاى عمده‌اى براى مصرف محصولات ايجاد مى‌کند از جمله دستيابى به نيروى الکتريکى و همچنين پيشرفت عمومى در استانداردهاى زندگى، تجهيزات لوله‌کشى خانه‌ها، دستگاه‌هاى ارتباط تلفنى، وسايل الکتريکى، خودروها و دستگاه‌هاى تهويه، همگى انواعى از محصولات مصرفى هستند که مس به ميزان عمده‌اى در آ‌نها به کار مى‌رود.مصرف سرانه سالانه مس در کشورهاى در حال توسعه در مقايسه با کشورهاى توسعه يافته خيلى پايين است از طرفى جمعيت بالاى اين کشورها سبب مى‌شود تا مصرف سرانه مس به صورت يک تقاضاى سراسرى افزايش يابد.
قيمت مس
قيمت مس وابسته به وضعيت بازارهاى جهانى بوده و با توجه به افزايش تقاضا بالا مى‌رود. يکى از رقابت‌هاى مهم براى توليدکنندگان مس، توسعه و استحکام بازار است. نگرانى در مورد مس در بازارهاى جهانى ناشى از مواد جايگزينى ديگر نظير پلاستيک و از طرفى پيشرفت‌هاى تکنولوژى در ساخت قطعات در ابعاد کوچک و وسايل ارتباطى بدون سيم است. مس از آغاز به عنوان يک جزء اصلى و ضرورى در تکامل جامعه صنعتى و توسعه تکنولوژى به شمار مى‌رفته و درخواست‌هاى جديد براى اين‌گونه مواد در آينده بيشتر خواهد شد. علاوه بر کشور‌هاى چين و هند که در جهت توسعه اقتصادى خود، متناسب با تقاضا‌هاى جديد دست به اکتشاف منابع جديد مى‌زنند، ساير کشور‌ها نيز در جهت بالا بردن سطوح اقتصادى و اجتماعى خود انتظار افزايش تقاضا براى مس را دارند.

کلید واژه ها: سایر موارد


نظر شما :