<P dir=rtl>موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران تنها سازمان مسئول اطلاع رسانی بزرگای زلزله است <BR></P>

۲۱ تیر ۱۳۸۳ | ۰۹:۱۵ کد : ۱۰۸۷ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۸۳۰
<P dir=rtl>کنفرانس خبری که با هدف معرفی تفاهم نامه امضاء شده میان این 3 سازمان، سازمان زمین شناسی واکتشافات معدنی کشور، مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن و موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران ...</P>

کنفرانس خبری که با هدف معرفی تفاهم نامه امضاء شده میان این 3 سازمان، سازمان زمین شناسی واکتشافات معدنی کشور، مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن و موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران در تاریخ 20/4/83 در مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن برگزار شده بود با حضور آقایان دکتر قریشی رئیس پژوهشکده علوم زمین سازمان زمین شناسی کشور به نمایندگی از طرف مهندس کره ای رئیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور، دکتر حیدری نژاد رئیس مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن و دکتر جواهریان رئیس موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران بود.
   در زیر به مهمترین مطالب اشاره شده در این جلسه اشاره خواهیم داشت.
   سازمان زمین شناسی کشور از 30 سال پیش، اقدام به بررسی و شناخت گسل های فعال کشور نموده است و در مورد شهر تهران نیز این کار حدود 20 سال پیش آغاز شده است، اما امکانات برای بررسی و شناخت این گسل ها بسیار کم است و این کار بر پایه تجربه کارشناسان انجام خواهد گرفت. تنها سازمانی که مسئول اطلاع رسانی زمین لرزه خواهد بود، موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران خواهد بود و هیچ سازمان دیگری عهده دار این اطلاع رسانی نخواهد بود.
   مهمترین و اصلی ترین برنامه سال 83 موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، ایجاد شبکه ارتباطی ماهواره ای ذکر شد که به کمک این شبکه می توان در مدت 15 تا 20 دقیقه اطلاعات مربوط به زمین لرزه را منتشر کرد. بودجه در نظر گرفته شده برای این کار نیز نسبت به اهمیت کار بسیار ناچیز عنوان شده است.
   همچنین ایجاد 5 ایستگاه لرزه نگاری در استانهای جنوبی کشور از جمله زاهدان، کرمان، خوزستان و بوشهر نیز از جمله برنامه های سال 83 خواهد بود که این ایستگاهها از طریق ارتباط ماهواره ای به ایستگاه مرکزی تهران متصل خواهند شد. همچنین طرح برقراری ارتباط هرچه بیشتر میان 4 سازمان صدا و سیما، خبرگزاری جمهوری اسلامی، هلال احمر و حوادث غیر مترقبه کشور از جمله اهداف این موسسه است.
  
   پیش بینی در خصوص زمان وقوع زمین لرزه توسط رؤسای این 3 سازمان رد نشد، اما اولویت را با مقاوم سازی ساختمانها ذکر کردند. همچنین اشاره شد برای پیش بینی در مورد وقوع زمین لرزه های بزرگ باید به پیش نشانگرها توجه کرد. رفتار حیوانات و تغییرات آب چاهها، تغییرات آب و هوایی از جمله این پیش نشانگرها هستند که آموزش آنها به عموم مفید خواهد بود. در همین زمینه موسسه ژئوفیزیک تفاهم نامه ای 3 ساله با دانشکده دامپزشکی تهران به امضاء رسانده است که در خصوص رفتار حیوانات در هنگام وقوع زمین لرزه از تجربیات استادان این دانشکده استفاده شود.
   در زمینه مقاوم سازی ساختمانها نیز مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن فعالیتهایی در دست انجام دارد. به طور مثال از سوی این مرکز طرحی مطرح شده که دوره هایی گذاشته شود و مهندسین ناظر و محاسب پروژه های عمرانی که سابقه خوبی نیز دارند در این دوره ها شرکت کنند و در پایان با توجه به امتحانی که گرفته خواهد شد، مدرکی ارائه شود و این مهندسین در صورت لزوم بعنوان مشاور در امر مقاوم سازی و ارائه گواهی به بناهای مقاوم مورد تایید واقع شوند.

کلید واژه ها: تهران


نظر شما :