يکصدومين سالگردزمين لرزه وحشتناک سان فرانسيسکو

۲۸ شهریور ۱۳۸۵ | ۰۴:۵۵ کد : ۱۰۷۶۸ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۲۲۵
زمين لرزه اى که اين شهر را به ويرانه اى بدل کرد. ساعت 5 و 12 دقيقه صبح روز...

درست صد سال از زمين لرزه وحشتناک سان فرانسيسکو، در غرب ايالات متحده آمريکا، مى گذرد. زمين لرزه اى که اين شهر را به ويرانه اى بدل کرد. ساعت 5 و 12 دقيقه صبح روز هجدهم آوريل 1906 ميلادى زمين لرزه اى به بزرگى 7/8 در مقياس ريشتر منطقه سن آندرس را قريب به يک دقيقه لرزاند. حدود سه هزار نفر در اين حادثه کشته شدند. بسيارى از آنها جان خود را در ميان شعله هاى آتشى که پس از لرزه ها شهر را فرا گرفته بود از دست دادند. روز سه شنبه، ده ها هزار نفر از شهروندان سان فرانسيسکو، از جمله تعدادى از جان به در بردگان آن حادثه، براى يادبود صدمين سالگرد زلزله گرد هم آمدند و پيش از طلوع آفتاب مراسمى به جاى آوردند. سان فرانسيسکو امروزه 6/5 ميليون نفر را در خود جاى داده و شهرى است عظيم که همچنان در معرض خطر زمين لرزه هاى بزرگ قراردارد. زلزله شناسان مى گويند 62 درصد احتمال دارد در 30 سال آينده زلزله بزرگ ديگرى در اين شهر رخ دهد، اما نمى توانند پيش بينى دقيقترى ارايه کنند.
خاطره 'آتش'
يک قرن پيشتر، سان فرانسيسکو در سراسر جهان مشهور بود و گاه از آن به عنوان پاريس دنياى غرب ياد مى کردند. هنگامى که در پى زلزله آتش شهر را فرا مى گرفت، ساکنين سان فرانسيسکو خود ساختمان ها را منفجر مى کردند تا زبانه هاى آتش به ساختمان هاى دورتر منتقل نشود. اما اين تلاش هم نتيجه اى نداشت. ميلدرد مارتنسين در زمان وقوع زمين لرزه دخترى 9 ساله بود. او به خاطر مى آورد که با صداى لرزش درها و پنجره ها از خواب پريده بود. با يادآورى صحنه هاى صد سال پيش مى گويد: "وحشتناک بود، آتش همه چيز را مى سوزاند."خانم مارتنسين نا اميدى مردم سان فرانسيسکو براى حفظ شهر را به خاطر دارد: "ما به نقاط مختلف مى رفتيم و نگاه مى کرديم. آن موقع مى دانستيم که نمى توان جلوى زبانه هاى آتش را گرفت چون حتى به آب هم دسترسى نبود."
نگرانى آينده
حتى ساختمان هاى امروزى سان فرانسيسکو نيز 'مقاوم در برابر زلزله' خوانده مى شوند، نه 'ضد زلزله.'استفان توربينر، استاد تاريخ معمارى در دانشگاه برکلى، در کاليفرنيا، به خبرنگار بى بى سى مى گويد مقاومت ساختمان هاى مدرن شهر سان فرانسيسکو رضايت بخش است. او مى افزايد: "من خوشحال خواهم شد اگر به هنگام زلزله در يکى از اين ساختمان ها باشم، فکر مى کنم اين ساختمان امن است."آقاى توربينر معتقد است شهر سان فرانسيسکو مى تواند زمين لرزه احتمالى ديگرى را به سلامت از سر بگذراند، اما با اين وجود اندکى نگران است. او مى گويد: "من خوشبين هستم. فکر مى کنم که بيشتر ساختمان ها در برابر زمين لرزه مقاومت کنند، فکر مى کنم زيرساخت هاى شهرى نيز سالم بمانند، اما در مورد آب آشاميدنى و لوله هاى آب اندکى نگرانم."خبرنگار بى بى سى مى گويد: "سان فرانسيسکو شهرى است بنا شده بر بستر سنگ هاى ناپايدار."

کلید واژه ها: سایر موارد


نظر شما :