ظرف دو سال اخير دراستان تهران17هزار زمين لرزه ثبت شده است

۲۲ شهریور ۱۳۸۵ | ۰۴:۰۸ کد : ۱۰۶۸۷ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۱۲۸
زمين لرزه‌هاى مذکور ضعيف بوده، اما نشان‌دهنده ضرورت توجه جدى به روند ساخت...
مدير بخش زلزله‌شناسى مهندسى مرکز تحقيقات ساختمان و مسکن گفت: براساس آمار ثبت شده در شبکه شتاب نگارى زلزله در استان تهران، ظرف دو سال اخير اين استان با 17هزار زمين لرزه مواجه شده است. "على بيت اللهى" اظهار داشت: زمين لرزه‌هاى مذکور ضعيف بوده، اما نشان‌دهنده ضرورت توجه جدى به روند ساخت و ساز است. وى با بيان اينکه ايران روى خط زلزله قرار دارد، گفت: جمهورى اسلامى در شمار معدود کشورهايى است که آيين‌نامه طراحى لرزه‌اى ساختمانهارا مصوب کرده و ويرايش سوم آن نيز به تصويب هيات وزيران رسيده است. مدير بخش زلزله شناسى مهندسى مرکز تحقيقات ساختمان و مسکن گفت: جمهورى اسلامى ايران داراى يکهزار و يکصد دستگاه شتاب نگار در سطح کشور است و از اين نظر در بين سه کشور رده اول جهان جاى دارد. به گفته وى، اهميت داده‌هاى شتاب نگارى بيشتر براى طراحى سازه‌هاى مقاوم است و از آن در تدوين و بازنگرى آيين‌نامه 2800 که در احداث ساختمانها رعايت آن الزام آور است، استفاده مى‌شود.براساس اظهارات کارشناسان بخش ساختمان ومسکن، باوجود الزامى بودن اجراى آيين‌نامه 2800 درساخت و سازها بيش از 70 درصد از ساختمانهاى شهر تهران از استاندارد لازم برخوردار نيستند.
برخى گزارشها حاکيست: در سالهاى اخير هر پنج سال يک زلزله باقدرت تخريب بالا در کشور رخ داده است. بيت اللهى خاطرنشان ساخت: بررسى‌ها نشان مى‌دهد که بالغ بر 90 درصد سطح کشور در مجاورت با گسل قرار دارد و هرگاه از يک گسل فاصله بگيريم، به گسلى ديگر نزديک شده‌ايم.
وى يادآور شد: وقوع زلزله در اسانهاى گيلان و زنجان در سال 1369 نقش موثرى در تحقيقات زلزله کشور داشت و اين بررسيها حاکى است در شمال کشور بدليل زمين نرم، شتاب زمين لرزه سه برابر تقويت شده و بناهاى منطقه وقوع زمين لرزه سه برابر بيشتر با قدرت زمين لرزه مواجه شدند. مدير بخش زلزله‌شناسى مهندسى مرکز مذکور، تاکيد کرد: برخلاف تصور عامه مردم، ضخامت ديوارها سبب ايمنى بنا نمى‌شوند، بلکه اين امر ميزان تخريب را افزايش مى‌دهد.وى افزود: امروزه سبک‌سازى سازه‌ها و ساخت و ساز در کشور به عنوان يک عامل موثر در برابر رويداد زلزله مطرح است و دست اندرکاران اين بخش با بهره‌گيرى از آيين نامه 2800 (طراحى لرزه‌اى ساختمانها) سبک‌سازى را در دستور کار خود قرار داده‌اند.
ايرنا

کلید واژه ها: تهران


نظر شما :