کمبود تخصص و امکانات سخت افزارى و فقدان اعتبارات لازم و برنامه ريزى مناسب از عمده مشکلات بخش اکتشاف کشور است

۰۲ مرداد ۱۳۸۵ | ۰۴:۵۳ کد : ۱۰۱۶۷ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۳۲۶
موضوع اکتشاف و مشکلات موجود در آن کم و بيش نظير ساير موارد فنى است که...

موضوع اکتشاف و مشکلات موجود در آن کم و بيش نظير ساير موارد فنى است که در کشور وجود دارد. مهندس عابديان معاونت اکتشاف سازمان زمين شناسى و اکتشافات معدنى کشور ضمن بيان اين مطلب و در خصوص مشکلات بخش اکتشاف کشور گفت: کمبود تخصص، کمى امکانات سخت افزارى، نبود اعتبارات مورد نياز و در بسيارى موارد نبود برنامه ريزى مدون را مى توان از عمده مشکلات مهم بخش صنعت اکتشاف در کشور بشمار آورد.
وى افزود: اين مسئله فقط در بخش دولتى نيست. متاسفانه در بسيارى از موارد اين مشکلات در ابعاد قابل ملاحظه ترى هم در بخش خصوصى يافت مى شود.
وى اظهار داشت: اکتشاف از جمله مواردى است که در سالهاى گذشته عمدتا در چهارچوب برنامه هاى جارى و سارى دولت و با اعتبارات دولتى انجام مى پذيرفته است. بخصوص ذخاير معدنى بزرگ مقياس مثل آهن و مس که استراتژى معدنى و صنعتى کشور ايجاب مى کرده است که سازمانهاى خاصى متولى آن باشند. مهندس عابديان تصريح کرد: ما فارغ التحصيلان قابل ملاحظه اى در زمينه هاى زمين شناسى و اکتشافات داريم ولى متاسفانه به دليل عدم هماهنگى و نبود رابطه منطقى بين آموزش دانشگاهى و کاربرى آن در جامعه اکتشافى، کارشناسان از توان اجرايى مستقل و تصميم گيريهاى مقتدرى که در امر اکتشاف بويژه مراحل اکتشافات عمومى و تفصيلى لازم است کم بهره اند. بنابراين عدم وجود کارشناسان متخصص در امر اکتشاف يکى از مشکلات و معضلات عديده اى است که در جامعه اکتشافى ما وجود دارد. معاونت اکتشاف سازمان زمين شناسى و اکتشافات معدنى کشور عدم وجود يک مديريت صحيح و هماهنگ و متمرکز در امر اکتشاف را مزيد بر علت دانست و افزود: مواردى وجود دارد که پروژه هاى اکتشافى دوباره کارى، موازى کارى و حتى چندباره کارى مى شود. وى با اشاره به نبود آزمايشگاههاى مناسب که از دقت و صحت کافى و وافى برخوردار باشند، افزود: بدليل نبود آزمايشگاههاى مناسب در سالهاى اخير انجام آزمايش بر روى نمونه هاى معدنى عمدتا در خارج از کشور انجام مى شود که آنهم بدلايل خاص دچار بحران شده است. مهندس عابديان همچنين تصريح کرد: عوامل اجرائى ما نظير اشخاص حقيقى و حقوقى، شرکتهاى مشاور و حتى بخشهاى دولتى بدليل چالشهاى موجود از کارآمدى قابل توجه برخوردار نيستند و از اينرو است که پروژه هاى اکتشافى در بسيارى موارد در ميان راه باقى مى ماند.

 

کلید واژه ها: خراسان رضوى


نظر شما :