سخن سردبیر

  سخن سردبیر

 

گردهمایی بیست و پنجم و سخنان وزیر

گردهمایی‌های سالانه سازمان زمین‌شناسی که امسال بیست و پنجمین آن برگزار شد،‌ می‌رود که به رکوردی در گردهمایی‌های کشور تبدیل شود. یک ربع قرن برگزاری چنین همایشهایی در عمل واقعاً  کار ساده‌ای نیست بویژه اینکه سعی بر این بوده که هر سال کمیت و کیفیت آن نسبت به سال قبل بهتر و بهتر شود گو اینکه از سازمان مادری چون سازمان زمین‌شناسی کشور با سوابق خدماتی آن، انجام چنین رویدادی دور از انتظار هم نیست.

گردهمایی امسال با اقبال بلندی از جهات گوناگون روبرو بود که مهم‌ترین آن دریافت بیش از 600 مقاله از پژوهشگران و دانش آموختگان علوم‌زمین کشور بود که در جای خود قابل تأمل و تقدیر است. در واقع باید گفت زمین‌شناسی و اکتشاف معادن در کشور وارد مرحله‌ای نوین از حیات خود شده است و اگر کمی منصفانه به موضوع و سطح مقالات توجه کنیم و آن را با سالهای دهه اول این گردهمایی مقایسه کنیم، تفاوتهای چشمگیری در نوع و محتوای آنها خواهیم یافت که در این مورد هیچگونه جای شک و تردیدی نیست که اگر فرصتی دست داد با بررسیهای کارشناسانه این موضوع را در شماره‌های بعدی بازتر مورد بررسی قرار خواهیم داد.

اقبال بلند دیگر گردهمایی بیست و پنجم حضور بی‌تکلف جناب آقای دکتر طهماسبی مقام محترم وزارت صنایع و معادن و بیانات امیدبخش ایشان برای جامعه زمین‌شناسی و اکتشافات معادن بود که شاید بتوان آن را نقطه عطفی در تاریخچه برگزاری این گردهمایی به حساب آورد.

ایشان با دیدگاههای کاملاً آگاهانه و کارشناسانه به اهمیت این رشته از علوم پایه در اقتصاد مملکت و توسعه پایدار حاصل از آن پرداختند و ضمن تقدیر از دست‌اندرکاران این همایش، حمایت همه‌جانبه خود را از برگزاری چنین گردهماییهایی اعلام داشتند و به عدم وجود محدودیتهایی در این زمینه اشاره نمودند و از توجه مسئولان مملکت به اهمیت موضوع در برنامه‌های پنج‌ساله یاد کردند. جالب اینکه به تعدادی ماده و تبصره لازم‌الاجرای اصل 44 تکلیف شده از سوی مقام معظم رهبری اشاره داشتند که همگی گویای آگاهیها و فراست ایشان در این زمینه بود.

واقعیت این است که بعد از 70-60 سال گذران زندگی این مملکت از تولید و صادرات نفت که خود یک منبع اقتصادی است و با علم زمین‌شناسی به دست آمده، هنوز اثر وجودی و نقش علوم‌زمین در میان مردم حتی در برخی سطوح بالا هم ناشناخته است ولی هنگامی که مقام مسئول مهمی در سطح وزیر از اهمیت موضوع سخن به میان می‌آورد بارقه‌های امید و انگیزه در دل دانش‌آموختگان آن پدیدار می‌شود که نوید آینده‌ای درخشان برای جامعه زمین‌شناسی در مقیاس کلان و برای سازمان زمین‌شناسی و کارکنان آن اسباب دلگرمی و امیدواری است.

فصلنامه علوم زمین این رویداد مهم را به فال نیک گرفته و ضمن تشکر از حضور جناب وزیر، آرزوی موفقیتهای روزافزون برای ایشان دارد.