سخن سردبیر

  سخن سردبیر

 

"دانشمندان علوم زمین بازیگران کلیدی در ساختن دنیای پایدار هستند. به خاطر کودکانمان ما باید قادر باشیم که از ثروت‌های موجود در زمین بهره‌‌گیری نموده بدون آنکه صنایع آنها را نابود کنیم، منابعی که تکرار شدنی نیستند. بهره‌وری‌ها  به گونه‌ای باید صورت گیردکه تعادل دینامیکی زمین پایدار بماند. این امر فقط با یاری دانش‌آموختگان علوم زمین میسر است".

عبارت بالا یکی از عناوین شعار گونه‌ای است که در فراخوان‌های اولیه سازمان یونسکو(UNESCQ) به مناسبت سال سیاره زمین (Planet Earth) و به احترام تخصص و توانایی‌های زمین‌شناسان به آنها داده شده است که با یاری خواستن از اتحادیه زمین‌شناسان دنیا(IUGS) تدارک وسیعی دیده‌اند تا کره زمین این تنها زیست‌کره موجود در منظومه خورشیدی را از خطر نابودی نجات دهند. در عنوان دیگری از فراخوان »به سوی یک سال بین المللی و چه کسی درگیر اجرایی کار است؟« آمده:

اتحادیه بین المللی زمین‌شناسان دنیا با بیش از 250000 دانش‌آموخته علوم زمین از117 کشــور جهان در سال‌های 2007-2005 موظف به قبول مسئولیت این امر مهم می باشد و "دانشمندان علوم زمین در جستجوی دانش علمی هستند که ما امروز برای نجات کره زمین بی‌نهایت به آن محتاجیم".

اما آنچه که در این چند کلام می‌خواهیم از آن یاد کنیم اهمیت دانش علوم زمین از دیدگاه اهل فن و ناآگاهی‌های ما از آن است. شما نگاه کنید که از میان این همه رشته‌های علوم از پزشکی و مهندسی گرفته تا علوم پایه، انگشت روی علوم زمین گذاشته شده و عنوان به نهایت محتاج  را برای آن به کار گرفته‌اند. اما در جامعه ما زمین‌شناسی ضریب کنکور ندارد و جالب‌تر اینکه ناظران کنکور سراسری وقت پاسخگویی به سوال‌های زمین‌شناسی را به استراحت و تجدید قوا توصیه نموده‌اند. بیش از صد سال است (1286) که رزق و روزی جامعه ما را نفت تأمین می‌کند و نفت هم یک ماده معدنی (هیدروکربن) که از دل زمین به دست می‌آید که لازمه‌اش شناخت سرزمین‌های نفت‌دار به کمک منحصر به فرد علوم زمین است و لاغیر. آن وقت برای تمام رشته‌های علوم پایه مسابقات المپیاد داخلی و خارجی می‌گذارند و جشنواره‌هایی مانند خوارزمی  و غیره بر پا می‌شود ولی علوم زمین یا زمین‌شناسی در فراموشی مطلق است و بیم آن می‌رود که هیچگاه جایگاه واقعی علوم زمین در جامعه ما شناخته نشود. در حالی که در سال سیاره زمین و برای نجات آن همه چشم‌ها به سوی این رشته از علوم معطوف است. ما نیز می‌توانیم در این رویداد بین‌المللی سهیم باشیم مشروط بر آن که "باور کنیم زمین‌شناسی و علوم زمین را".