مطالعات ژئوشیمیایی، کانی ­شناسی و مشخص­نمودن مناطق کانه­ سازی در منطقه تاریک­دره (تربت­جام) با استفاده از داده­های چندطیفی (multispectral) دورسنجی (RS)

مطالعات ژئوشیمیایی، کانی ­شناسی و مشخص­نمودن مناطق کانه­ سازی در منطقه تاریک­دره (تربت­جام) با استفاده از داده­های چندطیفی (multispectral) دورسنجی (RS)

مرتضی رزم­آرا،دکتری کانی شناسی از دانشگاه منچستر انگستان، عضو هیئت علمی دانشگاه فردوسی مشهدRazmaramorteza@gmail.com

محمد عظیم یوسفی، کارشناسی ارشد پترولوژی از دانشگاه فردوسی مشهد، Myugeo@gmail.com

ناهید کاوسی، دانشجوی دکتری GIS از دانشگاه UPM مالزی، Kavoosyn@yahoo.com

 

چکیده :

   توده گرانیتوئیدی منطقه تاریک­دره تربت جام و پلاسرهای منشعب از آن با تلفیق روش­های RS، ICP-MS, XRF، و , XRD مورد بررسی قرار گرفت. جهت تفکیک واحدهای لیتولوژیک و شناسایی کانی­های موجود در توده گرانیتوئیدی از داده­های چندطیفی (multispectral) ماهواره­ای استر به روش SAM استفاده شد. با استفاده از نرم­افزار سنجش از دور ENVI تفکیک لیتولوژی به 4 گروه سنگی امکان­پذیر گردید. علاوه بر این تفکیک کانی­های مختلف به کمک داده­های چندطیفی با دقت خوب حتی برای کانیهای فرعی (همچون تیرودیت) ممکن گردید. مطالعات ژئوشیمیایی نشان داد که این استوک، پرآلومینوس (A/CNK = 0.8-1.2) و کالکوآلکالن پتاسیم بالا (Na2O است. پدیده­های سیلیسی­شدن، سریسیتی­شدن و کلریتی­شدن (بویژه در بیوتیت­ها) به صورت گسترده­ای قابل مشاهده می­باشد. با استفاده از اطلاعات آنالیزهای ژئوشیمیایی و میانگین فراوانی عناصر کمیاب، گرانیتوئیدهای منطقه در محدوده گرانیتوئیدهای تیپ I، زون فرورانش (حاشیه فعال قاره­ای) و فبل تا همزمان با برخورد(Pre-Syn COLG)  قرار می­گیرد. آنومالی از بعضی عناصر همچون طلا، آنتیموان، تنگستن در توده گرانیتوئیدی به خوبی نشان­دهنده غنی­شدگی ماگما در طی تفریق از این عناصر می­باشد.

کلید واژه ها: خراسان رضوى