• نمایش صفحه شماره 1
 •  


  مهندس نصرالله خادم
  بنیانگذار سازمان زمین شناسی فارغ‌التحصیل دانشکده معدن پاریس، در سال 1341 سازمان زمین‌شناسی ایران را بنیانگذاری نمود و تا سال 1353 ریاست این سازمان را به عهده داشت.در طی دوران ریاست ایشان، سازمان زمین شناسی ایران توانست بخش درخور توجهی از کشور را مورد بررسی‌های زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی اصولی قرار دهد. راهبری‌های خردمندانة آقای مهندس خادم سبب گردید تا سازمان زمین‌شناسی ایران در اندک مدت در مجامع بین‌المللی حضور فعال داشته و مطرح باشد. در طی دورة بازنشستگی، ایشان همواره نهالی را که خود بارور کرده بود زیر نظر داشت و هیچ چیزی مثل فعالیتهای علمی سازمان وی را شاد نمی‌ساخت. روانش شاد باد

   
   
   

  معرفی
  سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور در سال 1962 میلادی مطابق با 1341 هجری شمسی با همکاری سازمان ملل تاسیس گردید. سازمان زمین‌ شناسی و اکتشافات معدنی کشور مسئول انجام بررسیهای زمین‌شناسی و معدنی در سراسر کشور، جمع‌آوری نتایج فعالیتهای انجام شده در این زمینه، ایجاد هماهنگی بین چنین فعالیتها، تهیه ، تکمیل و انتشار نقشه‌های زمین شناسی ایران می‌باشد. در سال 1999، وظایف اکتشافی وزارت معادن و فلزات تماما به سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی ایران محول گردید. سازمان در حال حاضر مسئول مطالعات زمین‌شناسی کشور، و ارزیابی اکتشافی منابع معدنی بجز هیدروکربورها می‌باشد. گروه‌های مختلف سازمان مانند، چینه‌شناسی، سنگ‌شناسی، رسوب‌شناسی، زمین شناسی دریایی ، فسیل‌شناسی، زمین‌ساخت، لرزه زمین‌ساخت، اکتشاف، ژئوفیزیک، ژئوشیمی، ژئومتیکس و آزمایشگاههای مختلف بر اساس رهنمودهای کلی که توسط وزارت معادن و فلزات تصریح و در چهارچوب قانون جدید معادن که اخیرا به تصویب رسیده است این فعالیتها را به انجام می‌رسانند.
   
  این سازمان در حال حاضر با حدود 700 نفر پرسنل با مدارج علمی بالا و بهره گیری از تجهیزات آزمایشگاهی و امکانات کامپیوتری توان اجرای پروژه‌های تحقیقاتی و اکتشافی را با کیفیت بالا دارا است. اداره مرکزی سازمان در تهران می‌باشد. در پنج ناحیه شمال باختری (تبریز)، شمال خاوری (مشهد)، جنوب (شیراز)، جنوب باختری (اهواز)، و جنوب خاوری (کرمان) مراکزی برای ارائه خدمات زمین‌شناسی منطقه‌ای تÞسیس گردیده است. سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور همچنین با دیگر سازمان‌ها در ایران و خارج از ایران همکاری‌های متقابل و برنامه‌های تحقیقاتی مشترک دارد. سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور به منظور انتقال دانش زمین‌شناسی و انتشار یافته‌های نوین علمی، از پاییز سال 1992 میلادی مطابق با 1370 هجری شمسی شروع به انتشار (فصلنامه علوم زمین) نموده است.
   

   

   


  >> برای مشاهده چارت در اندازه حقیقی بر روی آن کلیک نمایید. 

    

  1 2