GSI.ir - اخبار و رویدادها - اخبار و رويدادها
GEOLOGICAL SURVEY OF IRAN | WWW.GSI.IR
 
English    
صفحه اصلي| تماس با ما| راهنما 
 گزارش تصويري
 اخبار روابط عمومى
 رويدادهاى زمين و معدن
  فرم ارسال خبر
  سمينارها و گردهمايى ها
   ماهنامه علوم زمين و معدن
  سازمان در مطبوعات
  آرشيو اخبار
    ورود اعضا
شناسه کاربری
کلمه عبور
اخبار و رویدادها - اخبار و رويدادها
نوع خبر   
اخبار به تفكيك استان 
 
 
شگفتی اخترشناسان از خاموشی خورشید

به گزارش خبرگزاری مهر، اخترشناسان از خاموشی ناگهانی خورشید طی چرخه 11 ساله اخیرش که در آن از میزان نقاط خورشیدی به شکل چشمگیری کاهش یافته است اظهار شگفتی می کنند.

لکه های خورشیدی که در اثر فعالیتهای شدید و فورانهای مغناطیسی در سطح خورشید به وجود می آید طی دوره های 11 ساله ایجاد شده و طی دوره کاهش فعالیتهای خورشیدی از تعداد آنها کاسته می شود.

طی دوره اخیر و درست در زمانی که دانشمندان آن را پایان دوره توقف فعالیتهای خورشیدی قلمداد می کردند میزان لکه های خورشیدی بر خلاف انتظار اخترشناسان باز هم کاهش یافت.

دانشمندان در سال گذشته اعلام کردند که طی 266 روز از 366 روز مداوم هیچ لکه خورشیدی مشاهده نکرده اند و به همین دلیل پایان دوره خورشیدی را اعلام کردند. اما در سال جاری باز هم از میزان این نقاط درخشان کاسته شده و تا 31 مارچ 2009 در میان 78 روز از 90 روز هیچ لکه خورشیدی به ثبت نرسیده است.

بر اساس گزارش زی نیوز و به گفته اخترشناسان، خورشید در حال گذراندن یکی از عمیقترین و طولانی ترین دوره های خاموشی خود به سرمی برد. مطالعه در تاریخ گذشته نشان می دهد که در بین سالهای 1450 و 1550 دوره صدساله خاموشی و همچنین دوره ای 60 ساله در سالهای 1645 تا 1715 وجود داشته است.

يکشنبه 16 فروردين 1388  9:1

آخرين تاريخ بازديد : دوشنبه 10 خرداد 1395  14:24:19
تعداد بازديد از اين خبر : 2248
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیکی
نظر

 ورود کد امنیتی   Audio Version Reload Image
     

پيوندهاى داخلى

پيوندهاى مرتبط