GEOLOGICAL SURVEY OF IRAN | WWW.GSI.IR
 
English    
صفحه اصلي| تماس با ما| راهنما
    ورود اعضا
شناسه کاربری
کلمه عبور
محصولات - کتابها
 
  زمين شناسى اقتصادى
کانسار مس در ایران
عنوان کتاب : کانسار مس در ایران
نويسنده : ناصرخوئی- منصورقربانی- پیمان تاجبخش
تاريخ نشر : اسفند 1378
عنوان فصل : فصل دوم- کانسارهای مس در ایران
عنوان زير فصل : 2-2-زون ارومیه-دختر

سنگهای جا گرفته در زون ماگمایی ارومیه-دختر که بگونه ای نمادین ترکیبی از دیوریت تا گرانودیوریت و گرانیت و سنی از ائوسن تا میوسن دارند و در مورد خاستگاهشان اتفاق نظری وجود ندارد. گروهی آنرا کمان ماگمائی می دانند و گروهی کافتش می خوانند، و دسته ای نیز آنرا کمان جزیره ای می پندارند. از زمان مطرح شدنش بعنوان یک پدیده ی وابسته به تکتونیک ورقی زمانی چندان نمی گذرد.

نمونه های پراکنده ای که از نقاط مختلف برداشت و مورد بررسی ژئوشیمیایی قرار گرفته نمی تواند گویای داستان پیدایش و تکامل این کمربند آتش فشانی باشد که از یوگسلاوی آغاز و تا پاکستان ادامه می یابد تا رسیدن به روزی که نتایج آزمایشهای انجام شده آنچنان فراوان و پسنده باشد که بتواند داوری قاطع در این باره کرد. بعنوان سنگهای ماگمائی کمربند ارومیه-دختر قناعت می شود.

زون ماگمایی ارومیه-دختر از دیدگاه زمین شناسی عمومی این ویژگی ها را دارد:

1-         روند کلی آن شمال باختری-جنوب خاوری است.

2-         از ردیف های ولکانیکی-رسوبی تشکیل می شود.

3-         ردیف های ولکانیک بصورت انواع آذرآواریها، ایگینیمبریت ها، گدازه ها و توده های نفوذی در عمق کم رخ داده است که ترکیبی از بازالت تا ریولیت دارد.

4-         توده های نفوذی بسیاری با ترکیبی از گابرو تا گرانیت با طزیف سنی از پالئوسن تا پلیوسن سنگهای این کمربند را قطع می کند.

5-         ردیف های رسوبی با ردیف های ولکانیک در تناوب است و حجم بزرگ آنها را آواریها تشکیل می دهد. و از دیدگاه متالورژنی این ویژگی ها را دارد:

الف- گستره ای خطی از سنگهای اولترامافیک به موازات آن کشیده می شود که پیوستگی با هم ندارند و گاه همراه آنها نشانه هایی از کرومیت دیده می شود.

ب- گستره خطی از همبری سنگهای ژوراسیک و کرتاسه در حالی که از ملایر تا اصفهان به موازات زاگرس کشیده می شوند. بصورت استراتیفرم و استراتا باند بر خویش اندیسهایی از سرب و روی را حمل می کند.

   گستره خطی از سنگهای دیوریت تا گرانودیوریت، و پیوسته، به موازات زاگرس کشیده می شود که بر خود اندیس های فراوان مس دارد.

   یافتن وابستگی میان این ویژگی های موازی با هم و خود موازی با روند تکتوژن زاگرس، در محدوده گفتگوی ما نیست، واقعیت این است که دلایل قانع کننده ای برای اثبات این وابستگی تاکنون بگونه ای قانع کننده ارائه نشده است.


کلید واژه ها
روند تکتوژن    زمین شناسی عمومی    سن    ارومیه-دختر   
پيوندهاى داخلى